Repozytorium
W tym miejscu udostępniamy odnośniki do zasobów edukacyjnych i materiałów, które zostały przygotowane
oraz opracowane przez innych twórców.
ASTRONARIUM — program telewizyjny o astronomii oraz o polskich naukowcach, którzy zgłębiają tajemnice kosmosu. Poznaj tajemnice Wszechświata! Planety, fale grawitacyjne, radioteleskopy, rozbłyski gamma, meteoryty, Słońce i wiele innych tematów.
8 rzeczy, które możesz robić jako miłośnik astronomii — portal “Urania — Postępy Astronomii” dołącza się do apelu o pozostawanie w domu w najbliższym czasie jeśli tylko to możliwe. Opracowaliśmy dla czytelników listę ciekawych zajęć, pozycji literackich i artykułów, które pomogą ciekawie spędzić czas miłośnikom astronomii i technologii kosmicznych.
Urania — Postępy Astronomii — cyfrowe archiwum to niemała gratka dla miłośników astronomii.
Już dziś, bez wychodzenia z domu możecie dotrzeć do najstarszych numerów „Uranii”, ale najpierw kilka ciekawostek o tym czasopiśmie…
Czasopismo “Urania — Postępy Astronomii” w obecnej formie jest wynikiem połączenia “Uranii” z “Postępami Astronomii”, ale zachowało numerację “Uranii”. Tradycje czasopisma sięgają czasów przedwojennych. “Postępy Astronomii” ukazywały się w latach 1953–1997, z kolei “Urania” od 1922 do 1997 roku.
Jako tytuł “Urania — Postępy Astronomii” czasopismo ukazuje się od 1998 roku, aktualnie jako dwumiesięcznik.
Co zrobić, żeby bez wychodzenia z domu przeczytać „Uranię”? Wystarczy odwiedzić tę stronę!
Warto dodać, że udostępniono elektroniczne wersje wszystkich numerów czasopisma — od początku jego wydawania do 2019 roku.
Miłej lektury😊
Materiały proponowane przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne.
Niektóre z nich pokrywają się z podanymi powyżej, ale jest kilka nowych sugestii.
Materiały amerykańskiej agencji kosmicznej NASA
Imponujący zbiór papierowych modeli sond kosmicznych — do samodzielnego wykonania. Co ważniejsze — każdy model został opisany, a więc dowiecie się do czego służy/służyła konkretna sonda.