Słowo „kwaśny” kojarzy nam się zazwyczaj ze smakiem, który odczuwamy jedząc cytrusy lub niedojrzałe jabłko. Dla chemika to słowo ma jednak zupełnie inne znaczenie, gdyż określa odczyn roztworu. Różne substancje mogą mieć odczyn: kwaśny, zasadowy lub obojętny. Odczyn roztworu w sposób ilościowy można określić stosując skalę pH. Skala ta waha się od 0 do 14.
Przyjmuje się, że woda ma odczyn obojętny i dla niej pH jest równe 7. Substancje o odczynie kwasowym mają pH mniejsze niż 7, natomiast substancje o odczynie zasadowym mają pH większe niż 7. Do określania pH chemicy stosują wskaźniki kwasowości, czyli substancje, których kolor zależy od pH roztworu. Okazuje się, że w naszych domach również znajdują się substancje, które można wykorzystać jako wskaźniki.
Wokół nas jest mnóstwo produktów o odczynie kwasowym lub zasadowym. Przygotujcie te, których kwasowość chcielibyście zbadać, np.
- sok z pomarańczy,
- ocet,
- soda oczyszczona rozpuszczona w wodzie,
- proszek do prania rozpuszczony w wodzie,
- sok z cytryny,
- płyn z kiszonych ogórków,
- coca-cola itp.)
i zamieńcie na chwilę kuchnię w laboratorium chemiczne, a zobaczycie ile frajdy niesie ze sobą sprawdzanie odczynu różnych roztworów.
Sposób 1
Potrzebne materiały:
- sok z czerwonej kapusty
- ręcznik papierowy lub papier toaletowy
W tym sposobie pokażemy jak wykonać domowej roboty papierki wskaźnikowe, które po znużeniu w kwasie lub zasadzie zmienią kolor, informując nas o odczynie badanego roztworu.
Potnij papier na paski o szerokości ok. 1cm. Przygotuj sok z czerwonej kapusty.
Włóż paski do soku i zostaw je tam na kilka minut. Następnie delikatnie wyciągnij paski i odłóż do wyschnięcia.
Po wyschnięciu, paski nasączone sokiem z czerwonej kapusty, są już gotowymi papierkami wskaźnikowymi. Włóż pasek do badanego roztworu i określ jaki przybrał kolor. Jeśli odczyn badanego płynu będzie kwaśny, papierek zabarwi się na malinowy kolor. Jeśli włożysz papierek do zasady, jego kolor zmieni się na niebieski lub zielony. Papierek włożony do czystej wody nie powinien zmienić barwy.
Sposób 2
Potrzebne materiały:
- sok z czerwonej kapusty
Jeśli jesteś niecierpliwy i nie chcesz czekać aż papierki wyschną, możesz błyskawicznie określić odczyn badanych substancji korzystając z soku z czerwonej kapusty. Do niewielkiej ilości soku dodaj substancję, której kwasowość chcesz określić i zaobserwuj, jak zmienił się kolor płynu. Pod wpływem kwasu sok jaśnieje i jego barwa staje się bardziej malinowa, zaś zasada powoduje pociemnienie soku i nadanie mu niebieskiej lub zielonej barwy.
Sposób 3
Potrzebne materiały:
- kurkuma
- pół szklanki wody
Każdy miłośnik kuchni orientalnej zna smak i aromat kurkumy, bez której nie mogłaby się obejść żadna mieszanka przypraw curry. Od wielu wieków stosowana jest również jako barwnik ze względu na intensywny złocisty kolor. Okazuje się, że jej barwa zależy od tego, czy znajduje się w środowisku kwasowym czy zasadowym. Kurkumina, składnik kurkumy, w obecności kwasów staje się żółta, natomiast w obecności zasad przybiera barwę brązową.
Wsyp łyżeczkę kurkumy do wody i wymieszaj. Twój wskaźnik jest już gotowy. Teraz możesz dodać do niego badaną substancję i określić jej odczyn.
Sposób 4
Potrzebne materiały:
- torebka herbaty
- wrzątek
Jeśli do warzywniaka masz daleko, a w szafce na przyprawy nie możesz znaleźć kurkumy, nie martw się! Jako wskaźnika kwasowości możesz również użyć produktu, który niemal na pewno znajduje się w Twoim domu. Zapewne wielokrotnie widziałeś, jak po dodaniu do herbaty kilku kropel soku z cytryny, jej kolor się zmienił. Jest to spowodowane tym, że pod wpływem kwasów herbata jaśnieje, natomiast zasady powodują, że herbaciany napar staje się ciemny.
Zaparz herbatę i pozostaw do wystudzenia (gorąca herbata też działa jak wskaźnik, ale można się nią poparzyć, dlatego lepiej odczekać). Teraz możesz zbadać odczyn wybranych substancji, dodając je do herbaty i obserwując zmianę koloru naparu.
Miłego eksperymentowania!
Aleksandra Kowalska
0 komentarzy