Pomóż astronomom zlokalizować i zidentyfikować supermasywne czarne dziury oraz galaktyki aktywne gwiazdotwórczo!
Nawet nie wychodząc z domu, możesz pomóc astronomom używając platformy zooniverse.org i wybierając jeden z około setki dostępnych projektów. Dotyczą one różnych dziedzin nauki: sztuki, biologii, literatury, medycyny, fizyki i oczywiście astronomii.
Dziś polecam Radio Galaxy ZOO: LOFAR!
LOFAR — (skrót od LOw Frequency ARray — co oznacza sieć radiową na niskie częstotliwości) składa się z około 25000 anten tworzących grupy zwane “polami” lub “stacjami”. Rozmieszczone są głównie w Holandii, ale także w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i w Polsce.
Możliwe dzięki LOFARowi obserwacje na niskich częstotliwościach otwierają nowe okno na Wszechświat.
Prawie wszystkie źródła znalezione w przeglądzie radiowym LOFAR północnego nieba są tym, co astronomowie nazywają aktywnymi jądrami galaktycznymi (lub skrótowo AGNami). Aktywne jądra galaktyczne są zasilane przez supermasywne czarne dziury rezydujące w centrach galaktyk. Część materii znajdującej się bardzo blisko supermasywnej czarnej dziury zostaje odrzucona w postaci dwóch ogromnych dżetów. Dżety są widoczne na falach radiowych. Badanie ich promieniowania umożliwia astronomom poznanie mechanizmów formowania się i ewolucji supermasywnych czarnych dziur.
Przegląd wykonany przy pomocy LOFARa dostarczył obrazy setek tysięcy dżetów, które zostały zidentyfikowane automatycznie przy pomocy oprogramowania komputerowego „wyszukującego obiekty”. Niestety, program ten nie jest doskonały i czasami rozdziela jedno pojedyncze radioźródło na wiele składników. Radioastronomowie potrzebują Twojej pomocy. Trzeba połączyć poszczególne elementy źródła, które program błędnie rozdzielił. Pozwoli to naukowcom na prawidłowe zrekonstruowanie całego radioźródła z jego poszczególnych składników.
Po zalogowaniu się na stronę projektu otrzymasz dostęp do instrukcji, krok po kroku i filmu szkoleniowego jak identyfikować źródła. Jeśli będziesz miał wątpliwości, pamiętaj, że każdy obrazek analizuje kilka osób. Gdy te wyniki będą niespójne, to dodatkowo zostaną szczegółowo przeanalizowane przez ekspertów. Nie martw się, jeżeli coś Ci się nie uda!
Bezpośredni link do projektu: https://www.zooniverse.org/projects/chrismrp/radio-galaxy-zoo-lofar
Janusz Nicewicz
0 komentarzy