Niebo jest usiane gwiazdami, ale czy tylko gwiazdy można zobaczyć na nocnym niebie. Człowiek o bardzo dobrym wzroku widzi ok. 2500 gwiazd. Czasami dostrzega również gromady gwiazd, galaktyki czy mgławice. Są to obiekty, które zachwycają kształtem, budową, kolorem.
Galaktyka to duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 107 do 1012 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy. Natomiast mgławica to obłok gazu i pyłu międzygwiazdowego, czyli materii składającej się głównie z gazu, plazmy i pyłu. Zaś gromada gwiazd to gwiazdy związane wspólnym pochodzeniem czyli miejscem i czasem powstania z tej samej materii międzygwiazdowej.
Każdy z tych obiektów stanowi składnik naszego Wszechświata. Wiele z tych astronomicznych „piękności” zostało sfotografowanych i zachwyciło ludzi.
Dzisiaj proponujemy wspólne wykonanie kawałka “Wszechświata w słoiku”.
W środku, każdy z Was może umieścić swoje ulubione obiekty astronomiczne. My w naszym Wszechświecie zamieściliśmy sporo gwiazd i 6 ulubionych obiektów – M13, M16, M31, M45, M51 IC 434. Jeżeli wybierzecie większy od nas słój to z pewnością zmieścicie więcej od nas obiektów 🙂
Jak wykonać “Wszechświat w słoiku”?
Przygotuj potrzebne materiały:
- słoik
- sznurek
- taśma dwustronna
- wydruki ulubionych obiektów astronomicznych (każdy obiekt 2x)
- papierki z dziurkacza
- nożyczki
- lakier do włosów
- oświetlenie diodowe
W pierwszej kolejności należy wnętrze słoika spryskać lakierem i wrzucić do niego papierki z dziurkacza, w taki sposób, aby przykleiły się do ścianek słoika.
Następnie na wewnętrznej stronie nakrętki przyklejamy taśmę dwustronną.
Do taśmy dwustronnej w nakrętce, przyciskamy oświetlenie diodowe (tę część z baterią i włącznikiem).
Jeżeli ktoś z Was nie chce takiego oświetlenia, może z niego zrezygnować i wykonać “Wszechświat w szkle” bez niego.
Teraz wycinamy nasze obiekty oraz dobieramy długość sznurków na których je umocujemy. Każdy obiekt jest wydrukowany podwójnie, aby z każde strony można go było podziwiać.
Przyklejamy jeden z wydrukowanych obiektów do taśmy dwustronnej a następnie mocujemy sznurek i doklejamy z drugiej strony drugi wydruk tego samego obiektu.
Tak przymocowany obiekt do sznurka mocujemy na taśmie dwustronnej dociskając sznurek do wnętrza nakrętki.
Z każdym wydrukowanym przez nas obiektem tak samo postępujemy.
Gdy już wszystkie nasze ulubione obiekty mamy umocowane na nakrętce możemy nałożyć ją na słoik i sprawdzić nasz efekt końcowy.
Gotowe!
Na koniec, pamiętajcie, że jeśli macie oświetlenie diodowe to można je włączy kiedy tylko chcecie i Wasz Wszechświat w „szkle” będzie oświetlony nawet nocą 🙂
Życzymy miłej zabawy!
Monika Maślaniec
0 komentarzy