Na stronie tytułowej dzieła Heweliusza widać uczonych dyskutujących o trasie ruchu komet.
Arystoteles pokazuje komety zawieszone w atmosferze Ziemi.
Kepler trzyma rysunek z prostoliniowym kształtem orbity.
Heweliusz przekonuje Keplera, że jego I prawo ruchu planet dotyczy także i komet.
Różnica jest taka, że orbity planet są elipsami niemal kołowymi (o mimośrodzie bliskim zero) a orbity komet są silnie wydłużone (mimośrody bliskie jeden).
Dziś proponujemy ćwiczenie do wykonania na zewnątrz!
Do zbadania ruchu komety w dużej skali potrzebne będą: sznurek i miarka, a także coś do zamocowania sznurka w podłożu oraz do wykreślania orbity.
Na zdjęciach widać rysunek wykonany na placu pokrytym kostką, więc sznurek mocowały gwoździe wciśnięte pomiędzy cegły, a do malowania służyła kreda. Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa w czasie malowania oraz o posprzątaniu po zakończeniu eksperymentu. Nasze gwoździe zostały usunięte, aby nie uszkodziły opon samochodom. Dla wygody kreda została umocowana do patyka. Żółty kawałek plastiku ułatwia zauważenie gwoździa.
I prawo Keplera: „planety krążą po elipsach a słońce znajduje się w jednym z ognisk”
Kołową orbitę można narysować bardzo prosto, wystarczy odmierzyć właściwą długość sznurka i zrobić na końcu pętelki, a potem prowadzić kredę wokół „Słońca” tak, by sznurek był napięty.
Z elipsą sprawa jest trochę bardziej złożona. Elipsa to zbiór punktów, których suma odległości od pierwszego ogniska (słońca) i drugiego ogniska wynosi 2a. Własności geometryczne elipsy podsumowuje poniższy rysunek:
Spróbujemy wyrysować dokładny kształt orbity komety Halley’a w odpowiedniej skali.
Wielka półoś elipsy (a) liczy 17.8 jednostki astronomicznej, a jej mimośród to 0.967.
Zatem: odległość ogniskowa c = e•a = 17.2 j.a.
Odległość peryhelium to q= a•(1‑e) = 0.587 j.a czyli kometa wlatuje do wnętrza orbity Ziemi i Wenus!
Aby rysunek zmieścił się na placu należy przyjąć odpowiednią skalę. N zdjęciach przyjęto, że 0.5 metra to 1 jednostka astronomiczna. Zatem potrzeba 2•17.8 ja • 0.5 m/j.a. = 17.8 m sznurka.
Zatem nasze ogniska (gwoździe) powinny znajdować się w przeskalowanej odległości 2c = 17.2 metra. Rysując elipsę należy przesuwać kredę wzdłuż sznurka tak, aby cały czas był napięty.
Na kolejnym zdjęciu sznurek (lepiej nadający się do malowania) zastąpiono grubą liną, lepiej widoczną na zdjęciu. Żółte wiaderko oznacza drugie, puste ognisko elipsy.
II Prawo Keplera „prędkość polowa jest stała”
W myśl tego prawa promień wodzący (czyli sznurek łączący kometę na orbicie ze słońcem) zakreśla jednakowe pola w równych odstępach czasu. Spróbujmy zbadać, o ile kometa przesunie się na swojej orbicie w ciągu miesiąca.
Okres obiegu komety Halley’a wynosi około 76 lat czyli 912 miesięcy. Zatem kometa średnio w ciągu miesiąca przesunie się o 1/912 część długości orbity. Długość orbity najlepiej wyznaczyć, przykładając do elipsy sznurek, a potem mierząc jego długość.
W naszym modelu okazało się, że średni miesięczny ruch komety to 4 centymetry. Oczywiście kometa biegnie szybciej, gdy jest w pobliżu Słońca a wolniej gdy jest daleko. Ruch równy ruchowi średniemu następuje w połowie długości elipsy (przy osi małej). Na rysunku zakreskowano trójkątny obszar, który w podstawie ma odcinek 4 cm a wysokością sięga do ogniska.
Zakreślone pole można przybliżyć wzorem na pole trójkąta (P= ½ a •h), gdzie podstawa a, to nasze 4 cm, a wysokość h, to zmierzona na rysunku odległość od boku elipsy do ogniska.
Aby zobaczyć jak szybko kometa porusza się w pobliżu Słońca wykreślimy trójkąt o takim samym polu. Wysokość będzie znacznie mniejsza (znowu mierzymy ją na rysunku), ale długość podstawy jest większa.
Zatem, choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, pola obu trójkątów zakreślanych przez promień wodzący w ciągu miesiąca są równe.
Rysunek uzupełniamy malując obraz komety. Pamiętać należy, że komety rozwijają warkocze w stronę przeciwną do Słońca i tylko wtedy, gdy im jest ciepło!
Zadanie:
Na naszym rysunku orbita planety miała przypadkowy promień. Postaraj się samodzielnie wykonać podobny rysunek, ale z zaznaczeniem orbit planet.
W komentarzu podziel się swoimi wrażeniami, oraz podaj jakie orbity przecina kometa.
Wioletta Ogłoza
0 komentarzy