Dwa przedstawione zdjęcia zostały wykonane przy pomocy tej samej aparatury w zbliżonym czasie. Na pierwszym widać okolice jasnej gwiazdy Kapella – Alfa Woźnicy. To ta wielka plama w pobliżu środka obrazu, a jej rozmiar spowodowany jest rozlewaniem się światła na matrycy kamery i nie ma nic wspólnego z rzeczywistym rozmiarem gwiazdy. Osiem dużych i kilkanaście mniejszych „promieni” to efekty dyfrakcji – ugięcia światła – w optyce teleskopu. Ta gwiazdka tuż obok Kapelli, mającej jasność 0m05, świeci słabiej od sąsiadki ponad 10 tysięcy razy, ponieważ jej jasność wynosi 10m15.
Na drugim zdjęciu widoczna jest część tarczy Księżyca z dominującym Morzem Deszczów – Mare Imbrium.
Polecenie:
Należy zaproponować postępowanie, prowadzące do oszacowania minimalnej rozpiętości Morza Deszczów i wyrażenia tej rozpiętości w kilometrach.
Proponowane pomoce: program Stellarium, mapka Księżyca, program graficzny GIMP.
Przykładowe rozwiązanie:
- Opisać zdjęcie numer 1 z zaznaczeniem kilku gwiazd.
Opis zdjęcia nr 1 - Wybrać dwie, które leżą na zdjęciu możliwie daleko od siebie oraz w pobliżu linii południka, na przykład numer 5 i numer 1.
- Obliczyć różnicę deklinacji obu gwiazd w sekundach łuku.
- Na odpowiednio obróconym zdjęciu zmierzyć tę odległość w pikselach i dzieląc jedno przez drugie wyznaczyć skalę.
- Na zdjęciu Księżyca zmierzyć odległość w pikselach pomiędzy Przylądkiem Laplace‘a i kraterem Eratostenes, przeliczyć ją na odległość kątową według wcześniej wyznaczonej skali.
Opis zdjęcia nr 2 - Znając datę wykonania zdjęcia Księżyca wyszukać jego odległość od Ziemi i przeliczyć odległość kątową na tarczy satelity na odległość w terenie wyrażoną w kilometrach.
Uwaga 1 – pomiary odległości mogą być także wykonane na ekranie komputera przy pomocy linijki pod warunkiem odpowiedniego wyświetlenia obu zdjęć.
Uwaga 2 – opisane postępowanie nie uwzględnia krzywizny mierzonego obszaru, położonego przecież na powierzchni globu, zatem prawdziwa odległość w terenie będzie nieco większa od tej oszacowanej.
Należy przedstawić rozumowanie, prowadzące do wyznaczenia w kilometrach rozmiaru.
Grzegorz Sęk
0 komentarzy