Mycie naczyń to jeden z obowiązków domowych. Okazuje się, że mycie naczyń może być również eksperymentem naukowym! Czy zastanawiałeś się kiedyś jak działa płyn do mycia naczyń? I dlaczego umycie tłustych powierzchni jest praktycznie niemożliwe bez użycia detergentu? Dziś pochylimy się nad tak prozaiczną czynnością jak zmywanie talerzy po obiedzie i odkryjemy jej naukowe podstawy.
Cała materia składa się z cząsteczek. Również woda i tłuszcz mają budowę cząsteczkową. Jednak cząsteczki wody i tłuszczu różnią się od siebie. Można powiedzieć, że mają różne kształty, które do siebie nie pasują, przez co nie mieszają się ze sobą.
DOŚWIADCZENIE 1
Przygotuj:
- wodę
- olej
- szklankę
- łyżeczkę
Nalej wodę do szklanki. Następnie dodaj trochę oleju. Widać już, że woda i olej tworzą osobne warstwy.
Zmieszaj dokładnie ciecze w szklance.
Nawet intensywne poruszanie łyżeczką nie spowoduje wymieszania wody i oleju. Od razu po zakończeniu mieszania, olej wypływa na górę i tworzy osobną warstwę.
Można sobie wyobrazić, że woda i olej „nie lubią się”, ponieważ kształty cząsteczek, z których są zbudowane nie pasują do siebie i uniemożliwiają zmieszanie się ze sobą.
Czyszcząc tłustą patelnię, chcielibyśmy, aby cząsteczki przepływającej wody wyłapywały cząsteczki tłuszczu znajdujące się na naczyniu i razem spłynęły z mytej powierzchni. Taka metoda jest jednak nieskuteczna, ponieważ tłuszcz i woda nie chcą się ze sobą mieszać. Aby umyć brudne naczynia, musimy spowodować, aby cząsteczki wody i tłuszczu „się polubiły”. W tym celu stosuje się właśnie płyn do mycia naczyń.
DOŚWIADCZENIE 2
Przygotuj:
- szklankę z wodą i olejem z poprzedniego doświadczenia
- płyn do mycia naczyń
- łyżeczkę
Dodaj do szklanki z wodą i olejem kilka kropel płynu do naczyń.
Zamieszaj.
Tym razem wszystkie ciecze bez problemu się ze sobą wymieszały.
Płyn do mycia naczyń również składa się z cząsteczek. Mają one dwa końce. Jeden koniec bardzo „lubi się” z cząsteczkami wody, natomiast drugi świetnie pasuje do cząsteczek tłuszczu. Schematycznie zostało to pokazane na poniższym rysunku.
Podczas zmywania naczyń, cząsteczki płynu działają jak łącznik dla cząsteczek tłuszczu i wody. Jedna strona cząsteczek detergentu wyłapuje cząsteczki tłuszczu, a następnie miesza się z przepływającą wodą, przez co brud spływa do odpływu, a Ty możesz ponownie skorzystać z czystych naczyń.
No cóż, pozostało już tylko pozmywać po dzisiejszych eksperymentach :).
Powodzenia!
Aleksandra Kowalska
0 komentarzy