Implozja to przeciwieństwo eksplozji. Eksplozja charakteryzuje się nagłym wyrzutem materii, natomiast implozja polega na gwałtownym zapadnięciu się materii. Skutkiem implozji gwiazdy o dostatecznie dużej masie jest powstanie czarnej dziury. Implozję możemy obserwować również na Ziemi. Dzisiaj proponuję poddać implozji puszkę po napoju. Jest to ciekawa alternatywa do tradycyjnego zgniatania puszek butem.
Przygotuj:
- Puszkę aluminiową po napoju
- Źródło ciepła (np. kuchenka gazowa, elektryczna)
- Naczynie wypełnione zimną wodą
- Wodę
- Kostki lodu
- Szczypce
UWAGA! Puszka w trakcie doświadczenia jest bardzo gorąca. Poproś osobę dorosłą o pomoc w wykonaniu eksperymentu!
Nalej do puszki kilka mililitrów wody (tak, aby woda ledwo zakryła dno).
Ustaw puszkę na źródle ciepła. Zaczekaj kilka minut, aż prawie cała woda z puszki się wygotuje.
W międzyczasie wrzuć kostki lodu do naczynia z wodą.
Gdy na dnie puszki już praktycznie nie ma wody, można ostrożnie chwycić puszkę szczypcami. Następnie należy włożyć ją (otworem do dołu) do wody.
W momencie wkładania puszki do wody słychać huk, a puszka zostaje natychmiast zmiażdżona.
Dlaczego puszka implodowała?
Gotująca się w puszce woda zmieniała stan skupienia na gazowy. Para wodna wyparła przez górny otwór cząsteczki powietrza znajdujące się w puszce. W miarę jak powstawało więcej pary wodnej, jej nadmiar również był wypierany. Zanim puszka została włożona do wody, ciśnienie pary wodnej w jej wnętrzu było równe ciśnieniu atmosferycznemu, panującemu na zewnątrz. Dzięki temu taka sama siła naciskała na ścianki puszki od wewnątrz i od zewnątrz.
W momencie kontaktu puszki z zimną wodą, jej temperatura natychmiast się obniżyła. Ochłodziła się również para wodna we wnętrzu puszki, przez co zmieniła się w wodę, gwałtownie zmniejszając swoją objętość. Ciśnienie w puszce nagle zmniejszyło się kilkaset razy, przez co powstała tam niemal próżnia. Na zewnątrz puszki nadal panowało wysokie ciśnienie, podczas gdy w jej wnętrzu ciśnienie było niemal zerowe. W tej sytuacji nie było siły, która napierałaby na ścianki od środka i równoważyła siłę działającą od zewnątrz.
Na skutek różnicy ciśnień w środku i na zewnątrz, puszka została zgnieciona.
Podczas wkładania puszki do wody, wskutek powstałego w puszce podciśnienia, woda była zasysana do puszki. Jednak całe zjawisko miało tak gwałtowny przebieg, że woda nie zdążyła wypełnić puszki. Ciśnienie zewnętrzne zmiażdżyło puszkę.
Miłego eksperymentowania!
Aleksandra Kowalska
0 komentarzy