Piękne obrazy galaktyk spiralnych zachwycają nas swoją regularną formą i kolorami.
Dziś spróbujemy odtworzyć obraz galaktyki spiralnej.
Na zdjęciu galaktyki spiralnej M101 widać podstawowe elementy jej budowy: jądro i ramiona. Galaktyki mają zwykle 2 ramiona wychodzące z jądra lub z poprzeczki, czasami ramiona się rozszczepiają tworząc ostrogi.
Zwróćmy uwagę na to, że galaktyki są kolorowe oraz na rozmieszczenie tych kolorów:
żółty – jądro galaktyk, niebeski- ramiona, różowy – ramiona, ciemne włókna –ramiona.
Kolory gwiazd zależą od ich temperatury, ale w przeciwieństwie do oznaczeń kranu w łazience, niebieskie gwiazdy są najgorętsze, a czerwone są najchłodniejsze, różowy kolor oznacza gaz, a czarny to pyły, z których tworzą się gwiazdy.
Spostrzeżenie: niebieskie gwiazdy występują tylko tam, gdzie widać czarne włókna i różowe mgławice, a nie ma ich w jądrze galaktyk.
Zobacz także archiwum tematyczne.
Rysujemy naszą galaktykę spiralną.
Nasza galaktyka będzie spiralą o dwóch zwojach. W pierwszym kroku mocujemy do podłoża cztery punkty do zamocowania sznurka. Mogą to być patyki lub kołki wbite w ziemię tak, aby utworzyły kwadrat. Pamiętaj o bezpieczeństwie! Oznacz patyki, aby były widoczne, i usuń je po zakończeniu tworzenia rysunku.
Obwód kwadratu będzie określał skok zwoju spirali, im mniejszy tym ciaśniejsza będzie spirala.
Należy przygotować sznurek z pętelkami na końcach. Jedną pętlę mocujemy do wierzchołka kwadratu i nawijamy sznurek na patyki tak, jak widać na zdjęciach. Do drugiej pętli wkładamy kredę.
Spiralę kreślimy stopniowo rozwijając sznurek.
Zauważ, że nasz rysunek to seria ćwierćkolistych łuków, z których każdy ma promień większy o tyle, ile wynosi długość boku naszego kwadratu.
Rysujemy, aż do chwili kiedy sznurek odwinie się całkowice z kwadratu.
Zdjęcie przedstawia początek kreślenia ostatniego łuku.
Aby narysować drugi zwój spirali należy przenieść punkt mocowania sznurka na wierzchołek kwadratu leżący na drugim końcu przekątnej (punkt zaznaczono ciemniejszym kawałkiem plastyku), no i znów nawinąć sznurek w tym samym kierunku.
Drugi zwój spirali powinien leżeć dokładnie pomiędzy linią pierwszego zwoju.
Kolorową kredą oznaczamy pozycje poszczególnych komponentów galaktyki.
W jądrze występują tylko gwiazdy żółte i czerwone.
W ramionach, oprócz tych kolorów, rysujemy:
- różowe zbiorowiska obłoków wodoru
- niebieskie asocjacje młodych, masywnych gwiazd
- czarne włókna obłoków pyłowych
Całość uzupełnia czarna dziura w środku, choć tak naprawdę czarnych dziur nie widać.
W razie niepogody, podobną konstrukcję spirali, można narysować cyrklem, kreśląc ćwiartki kół o coraz dłuższym promieniu. Nóżkę cyrkla należy wówczas stawiać w kolejnych wierzchołkach kwadratu.
Spróbuj wymyśleć podobny sposób rysowania galaktyk o innej liczbie ramion, oraz galaktyk z poprzeczką. Swoimi wynikami podziel się w komentarzach.
Wioletta Ogłoza
0 komentarzy