Chemia to nauka przyrodnicza zajmująca się naturą i właściwościami różnych substancji oraz ich przemianami. Chemia bada między innymi w jaki sposób łączą się ze sobą różne substancje, dając w wyniku zupełnie nowe substancje. Dzisiaj pokażę Ci, jak wykorzystać tajniki tej nauki do zbudowania pompki do balonów.
Chemia wokół nas
Cała materia, z której składa się świat wokół nas zbudowana jest z atomów różnych pierwiastków chemicznych. Wszystkie znane pierwiastki chemiczne zostały skatalogowane w postaci bardzo użytecznej tabeli nazywanej układem okresowym pierwiastków chemicznych.
Jak widzisz, każdemu pierwiastkowi nadano symbol. Na przykład tlen ma symbol O, węgiel C, a żelazo Fe.
Pierwiastki łączą się ze sobą tworząc różne związki chemiczne. Na przykład tlen i węgiel mogą połączyć się w ten sposób, że powstanie dwutlenek węgla. Chemiczny wzór dwutlenku węgla to CO2 , gdyż w skład jednej cząsteczki tego związku wchodzi jeden atom węgla C i dwa atomy tlenu O2 . Zauważ, że, mimo że dwutlenek węgla powstał z tlenu i węgla, to zupełnie nie przypomina on ani tlenu, ani węgla.
To trochę tak, jak wytwarzanie pieczywa. Podstawowymi składnikami chleba jest mąka i woda. Jednak pachnący i chrupiący bochenek chleba zupełnie nie przypomina płynnej wody i sproszkowanej mąki.
Proces łączenia się ze sobą pierwiastków lub związków chemicznych, w wyniku którego powstają inne związki nazywamy reakcją chemiczną. Niektóre reakcje zachodzą bardzo powoli i mogą trwać całymi latami, np. rdzewienie samochodu. Inne reakcje mogą następować bardzo szybko i gwałtownie, np. eksplozja materiałów wybuchowych.
Dzisiaj pokażę Ci, jak przeprowadzić burzliwą reakcję chemiczną, w wyniku której powstanie dużo gazu. Gaz ten wykorzystamy do nadmuchania balonu.
Chemiczna pompka
Przygotuj:
- Ocet
- Sodę oczyszczoną
- Balon
- Butelkę
- Łyżeczkę
Wsyp 2–3 łyżeczki sody oczyszczonej do balona.
Wlej do butelki trochę octu (ok. ½ szklanki)
Ostrożnie nałóż balon na szyjkę butelki. Uważaj, by podczas tej czynności nie wsypać sody oczyszczonej do butelki.
Potrząśnij balonem założonym na wlot butelki, tak by wysypać z niego proszek. Obserwuj 😊
Soda oczyszczona łączy się z octem w burzliwy sposób. W wyniku tej reakcji tworzy się nowy ciekły związek (którego nie widać, tzn. wygląda tak samo jak ocet) oraz widoczna jest piana, która świadczy o wydzielaniu gazu. Powstałego gazu jest tak dużo, że nie mieści się w butelce. Uciekający z butelki gaz powoduje, że balon rośnie.
Z chemicznego punktu widzenia mamy do czynienia z reakcją wodorowęglanu sodu (naukowa nazwa sody oczyszczonej) i kwasu octowego (ocet to wodny roztwór kwasu octowego o stężeniu 10%). W wyniku tej reakcji powstaje octan sodu oraz woda i dwutlenek węgla.
Ciąg dalszy zabawy z sodą i octem
Jeśli spodobała Ci się reakcja sody oczyszczonej z octem, to mam dla Ciebie jeszcze jedną propozycję. Jakiś czas temu pokazaliśmy jak wykonać lampę lawową wykorzystując tabletkę musującą: Propozycja 79. Podobny efekt możemy uzyskać zastępując tabletkę właśnie octem i sodą oczyszczoną.
Przygotuj:
- Ocet
- Sodę oczyszczoną
- Olej
- Dwie szklanki
- Strzykawkę
- Łyżeczkę
- Kawałek kolorowej bibuły lub barwnik spożywczy
Na dno jednej ze szklanek wsyp 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i rozprowadź w miarę równomiernie na dnie.
Do szklanki, w której znajduje się soda wlej olej.
Do drugiej szklanki wlej trochę octu.
Dodaj do octu kawałek bibuły (lub barwnik), by ciecz nabrała intensywnego koloru.
Nabierz do strzykawki nieco zabarwionego octu.
Upuść kilkanaście kropel octu do szklanki z olejem.
Ocet ma większą gęstość niż olej, więc w nim tonie. Gdy kropla octu dotrze do dna szklanki, spotka tam sodę oczyszczoną. W wyniku tego spotkania dochodzi do reakcji chemicznej, w której wydzielany jest dwutlenek węgla. Powstałe pęcherzyki gazu unoszą kroplę octu do góry. Gdy bąbelek wydostanie się z oleju, kropla octu znów opada. I tak w kółko… Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy, tak i lampa lawowa w końcu przestanie działać, gdy zużyty zostanie cały ocet lub soda.
Miłej zabawy!
Aleksandra Kowalska
0 komentarzy