ANTYSTRESOWY GNIOTEK
Poziom trudności: **
Krótki opis: Wykonaj zabawkę, która ukoi Twoje nerwy.
Stres to nieprzyjemny i jednocześnie nieodzowny element naszego życia. Choć naukowcy są zgodni, że stres o niewielkim natężeniu może działać pobudzająco i motywująco, to jego nadmiar prowadzi do chorób fizycznych i psychicznych oraz problemów ze snem, czy utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Całkowite wyeliminowanie stresu z życia jest niemożliwe, gdyż wciąż napotykamy na sytuacje wywołujące chwilowe lub, co gorsza, ciągłe napięcie psychiczne. Dobrze jest nauczyć się sobie z nim radzić. Istnieje wiele metod niwelowania stresu. Jedna z nich polega na ściskaniu i zabawie specjalną piłeczką. Ponieważ jej głównym przeznaczeniem jest gniecenie, ugniatanie i zgniatanie, nazywa się ją popularnie gniotkiem. Dzisiaj pokażę Ci, jak samodzielnie wykonać antystresowego gniotka.
Potrzebne materiały:
- Balon w ulubionym kolorze
- Mąka (skrobia) ziemniaczana
- Lejek
- Patyczek do szaszłyków lub słomka do napojów lub inny podłużny przedmiot, który zmieści się w przewężeniu lejka (np. kredka)
- Butelka o pojemności 0,5 litra
- Marker
- Włóczka
- Nożyczki
Prawdopodobnie posiadasz mąkę ziemniaczaną w domu, gdyż często wykorzystuje się ją w kuchni np. do przygotowania kisielu, budyniu lub zagęszczenia sosu. Powstaje ona z bulwy ziemniaka, więc jeśli akurat nie masz mąki ziemniaczanej, możesz ją samodzielnie przygotować, korzystając z tego przepisu: https://wdomu.moa.edu.pl/robimy-skrobie-ziemniaczana/
Szczegółową instrukcję wykonania gniotka znajdziesz w poniższym filmie. Możliwe, że do niektórych czynności będzie Ci potrzebna pomoc osoby dorosłej.
Gdy wykonasz swojego gniotka, przekonasz się, że trudno jest się powstrzymać przed ściskaniem go. Zwróć uwagę, jaki dźwięk towarzyszy tej czynności. Ugniatana mąka ziemniaczana charakterystycznie skrzypi. Jest to specyficzna cecha mąki ziemniaczanej, która pozwala w łatwy sposób odróżnić ją od innych rodzajów mąki (np. pszennej). Głównym składnikiem maki ziemniaczanej jest skrobia. Skrzypienie spowodowane jest faktem, że skrobia ziemniaczana zbudowana jest z malutkich kryształów, które ocierają się o siebie podczas ściskania. Zauważ, że podobne charakterystyczne chrupanie możesz usłyszeć przechadzając się po śniegu w mroźny dzień. W końcu, śnieg również składa się z maleńkich kryształków!
Ale, czy zabawa gniotkiem rzeczywiście może zredukować stres? Okazuje się, że TAK! Gdy zaczniesz ściskać gniotka zauważysz, że jest to zaskakująco satysfakcjonująca czynność. Ugniatanie zabawki antystresowej wyzwala endorfiny, czyli hormony odpowiadające za odczucie szczęścia. Dodatkowo, ściskanie gniotka związane jest z naprzemiennym napinaniem i rozkurczaniem mięśni, co pomaga rozluźnić ciało, które zazwyczaj w sytuacji stresowej staje się spięte. Z pewnością uspokajająco może działać również sam fakt odwrócenia uwagi od czynnika wywołującego stres.
A jaki Ty masz sposób na ukojenie nerwów? Słuchanie muzyki, aktywność fizyczna, głaskanie psa, kolorowanki? A może jeszcze coś innego? Napisz w komentarzu, jak radzisz sobie ze stresem.
Aleksandra Kowalska
0 komentarzy