Weź do ręki pustą butelkę i przekonaj się, czy rzeczywiście jest pusta.
Dzisiaj przyglądniemy się temu, co niewidzialne. Zaczniemy od prostego eksperymentu polegającego na wlewaniu wody do pustej butelki.
Przygotuj:
- Butelkę
- Lejek
- Wodę
- Plastelinę
Utrzymując lejek nad otworem butelki wlej wodę do jej środka.
Czy zauważyłeś coś zaskakującego lub niezgodnego z Twoimi oczekiwaniami? Pewnie nie, po prostu przelałeś wodę do butelki…
Teraz powtórzymy to doświadczenie, ale zmienimy sposób umieszczenia lejka w butelce. W tym celu wylej wodę z butelki, by ponownie dysponować pustym naczyniem. Następnie włóż lejek w otwór butelki. Miejsce, gdzie lejek i butelka będą się stykać, należy szczelnie zakleić plasteliną.
Do tak przygotowanej butelki z lejkiem wlej wodę.
Czy zauważyłeś jakąś zmianę w stosunku do poprzedniej próby napełnienia butelki wodą?
Za pierwszym razem woda bez problemu przelała się do butelki ciągłym strumieniem. Za drugim razem coś hamowało przepływającą wodę. Lała się ona przerywanym strumieniem, a w lejku można było zaobserwować bąbelki. Tym „czymś”, co utrudniało przedostanie się wody do butelki była jej pierwotna zawartość. Okazuje się, że butelka nigdy nie była pusta! Nawet, gdy nie było w niej wody, była wypełniona pewną substancją. Zapewne już się domyślasz, że chodzi o powietrze. Wlewająca się do butelki woda zajmowała miejsce zgromadzonego tam powietrza. W pierwszej wersji eksperymentu powietrze wypchnięte przez wlewającą się wodę mogło swobodnie wydostać się na zewnątrz butelki. Przy drugim podejściu zakleiliśmy plasteliną drogę ucieczki powietrza. W związku z tym, musiało ono uciekać tą samą drogą, którą wpływała woda. Znacznie spowolniło to proces wlewania się wody. Wydostające się z butelki powietrze można było zaobserwować pod postacią bąbelków gazu.
CZY POWIETRZE MA MASĘ?
Skoro już wiemy, że nawet pusta butelka jest w rzeczywistości pełna, gdyż znajduje się w niej powietrze, możemy zadać sobie pytanie: Czy powietrze coś waży? A może nic nie waży? Zastanów się. Jak myślisz?
Niektórzy uważają, że powietrze nic nie waży. Inni twierdzą, że powietrze posiada masę, co prawda niewielką, ale jednak coś waży. Prawda jest taka, że powietrze rzeczywiście ma masę. Jeśli takiej odpowiedzi udzieliłeś to gratuluję! A jeśli się pomyliłeś, nie przejmuj się- powietrze, które jest wokół nas wciąż na nas naciska, ale trudno jest to zauważyć, ponieważ jesteśmy do tego przyzwyczajeni. W końcu, ten nacisk masy powietrza czujemy nieprzerwanie od chwili narodzin, więc zazwyczaj ignorujemy ten fakt.
Ustaliliśmy już, że powietrze posiada masę. Nasuwa się więc pytanie: Ile waży powietrze? Żeby być bardziej konkretnym możemy zadać pytanie: Ile waży powietrze znajdujące się w butelce o pojemności 1 l? Albo: Ile waży powietrze wypełniające mój pokój? Dzisiaj odpowiemy sobie na te dwa pytania, jednak odpowiedź wcale nie jest tak prosta jakby się mogło wydawać. Otóż, to ile waży powietrze o danej objętości zależy od kilku czynników. Sprawdźmy od jakich.
CIEPŁE I ZIMNE POWIETRZE
Przygotuj:
- Szklaną butelkę
- Balon
- Miskę
- Gorącą wodę (w ilości około 1–2 l)
UWAGA! To doświadczenie wykonuj z pomocą osoby dorosłej.
Włóż butelkę na noc do zamrażarki (lub przynajmniej na 2 godziny).
Następnego dnia wyjmij butelkę z zamrażarki i postaw ją w misce.
Jak najszybciej, by butelka nie zdążyła się ogrzać, nałóż balon na butelkę. Postaraj się, aby balon był szczelnie założony.
Polej butelkę gorącą wodą, aby ją ogrzać.
Obserwuj.
Balon się nadmuchał! Jak to możliwe?
Na początku mieliśmy do dyspozycji pustą, zimną butelkę. Jak już wiesz, pusta butelka wcale nie była pusta- zawierała powietrze. To powietrze było, tak samo jak butelka, zimne. Założenie balonu na butelkę spowodowało, że butelka została zamknięta, to znaczy, że do butelki nie mogło dostać się powietrze z zewnątrz oraz z butelki nie mogło ulecieć powietrze. A zatem, po nałożeniu balonika masa powietrza w butelce (a właściwie w układzie butelka-balon) nie zmieniła się. Wraz z ogrzaniem butelki oraz znajdującego się w niej powietrza zmieniła się objętość tego powietrza.
Szczelnie założony balon zapewnił nam, że w trakcie ogrzewania powietrza, jego masa nie zmieniła się (powietrza ani nie przybyło, ani nie ubyło). Zmieniła się za to jego objętość. Widzimy zatem, że ciepłe powietrze zajmuje większą objętość niż zimne powietrze o tej samej masie. W związku z tym, pytając ile waży powietrze znajdujące się w butelce, powinniśmy doprecyzować pytanie wskazując temperaturę tego powietrza.
Aby lepiej sobie zapamiętać zależność objętości powietrza od temperatury, przeprowadźmy analogiczne doświadczenie, polegające tym razem na ochładzaniu gorącej butelki.
Przygotuj:
- Szklaną butelkę
- Balon
- Miskę
- Wrzątek
- Zimną wodę ( w ilości ok. 1–2 l)
- Rękawice kuchenne/ szmatkę
UWAGA! To doświadczenie wykonuj z pomocą osoby dorosłej.
Wypełnij butelkę wrzątkiem, aby się ogrzała. Po około minucie wylej gorącą wodę z butelki. Postaw butelkę w misce. Ponieważ butelka będzie bardzo gorąca, czynności te należy wykonać w rękawicach kuchennych lub przez szmatkę!
Ostrożnie, ale szybko (zanim butelka ostygnie) załóż balon na butelkę.
Polej butelkę zimną wodą.
Jakiego efektu się spodziewasz?
Balon został wepchnięty do butelki! Czy przewidziałeś, że tak się stanie?
Masa powietrza zamkniętego w butelce nie zmieniła się, zmieniła się jednak jego objętość. Studząc butelkę, studziliśmy również powietrze, które się w niej znajdowało. W wyniku ochładzania powietrza, jego objętość zmalała. Możemy wysnuć wniosek, że zimne powietrze zajmuje mniejszą objętość niż ta sama masa powietrza ciepłego.
Gdybyśmy nie zatkali otworu butelki balonem, to zmieniając temperaturę powietrza w butelce, zmienialibyśmy również jego masę. Brak balonu spowodowałby, że podczas ogrzewania, część powietrza z butelki uciekłaby na zewnątrz, przez co masa powietrza w butelce by się zmniejszyła. Odwrotnie jest w przypadku chłodzenia- kurczące się powietrze w butelce zrobiłoby miejsce dla dodatkowego powietrza z zewnątrz. Tym samym masa powietrza w butelce by wzrosła. Widać stąd, że masa powietrza w butelce zależy od temperatury.
Podsumujmy wnioski z tych dwóch eksperymentów.
ŚCIŚNIĘTE POWIETRZE
Przygotuj:
- Strzykawkę
Wysuń tłok strzykawki, tak aby znalazło się w niej jak najwięcej powietrza.
Następnie zatkaj szczelnie wylot strzykawki palcem jednej dłoni. Drugą ręką naciskaj na tłok.
Objętość powietrza w strzykawce zmieniła się! Jednak masa tego powietrza nie uległa zmianie (o ile odpowiednio mocno trzymałeś palec na otworze). Kolejny raz dzisiaj zmieniliśmy objętość powietrza nie zmieniając przy tym jego masy. Tym razem jednak nie miało to związku ze zmianą temperatury tego gazu. W tym przypadku przyczyną zmiany objętości powietrza było ściśnięcie go. Posługując się bardziej naukowym językiem, możemy powiedzieć, że wywarliśmy ciśnienie na powietrze znajdujące się w strzykawce. Im większe ciśnienie przykładaliśmy, tym objętość powietrza malała. Wynika stąd, że, kolejnym po temperaturze, czynnikiem wpływającym na objętość powietrza jest ciśnienie, pod jakim to powietrze się znajduje.
ILE WAŻY POWIETRZE?
Wróćmy do zadanego wcześniej pytania: Ile waży powietrze znajdujące się w butelce o pojemności 1 l? Jak już wiemy, odpowiedź brzmi: to zależy. Na szczęście wiemy również od czego to zależy. Mianowicie, masa powietrza w butelce o podanej objętości zależy od temperatury tego powietrza oraz od ciśnienia działającego na ten gaz. Oczywiście, moglibyśmy rozważać masę powietrza poddanego jakimś ekstremalnym warunkom, trudnym do uzyskania domowymi sposobami. Skupimy się jednak na tym, ile może ważyć powietrze wypełniające jednolitrową butelkę znajdującą się w zwyczajnych warunkach- np. w Twoim domu. Jeśli założymy, że takie zwyczajne warunki oznaczają temperaturę około 20°C oraz ciśnienie 1013 hPa, to 1 litr powietrza waży 1,2 g. Dla porównania- 1,2 g to mniej więcej tyle ile waży jedna drażetka miętowej gumy do żucia.
MASA POWIETRZA W TWOIM POKOJU
Wiedząc ile waży powietrze znajdujące się w litrowej butelce w warunkach panujących zazwyczaj w domu, możemy się zastanowić, ile waży powietrze wypełniające cały pokój. Można to zrobić ustalając najpierw, ile litrów powietrza znajduje się w pokoju. Zazwyczaj jednak objętości pomieszczeń nie podaje się w litrach. Bardziej adekwatną jednostką jest metr sześcienny. 1 metr sześcienny to z definicji objętość, jaką ma sześcian o krawędzi długości 1 metra.
1 metr sześcienny to objętość równa 1000 litrów. W związku z tym, 1 metr sześcienny powietrza waży 1000 razy więcej niż 1 litr powietrza. 1 litr tego gazu ma masę 1,2 g, zatem 1 metr sześcienny powietrza waży 1200 g, czyli 1,2 kg.
Wyznaczmy, ile waży powietrze wypełniające Twój pokój.
Przygotuj:
- Taśmę mierniczą lub metr krawiecki
- Kartkę
- Długopis
- Kalkulator
Na początek wybierz pomieszczenie, dla którego chcesz wyznaczyć masę powietrza, nie musi to być koniecznie Twój pokój. W wyborze kieruj się tym, aby pokój miał jak najprostszy kształt- to znaczy, aby nie było w nim skosów, wnęk itp. Dzięki temu łatwo będzie obliczyć objętość pomieszczenia. Oczywiście, jeśli potrafisz już obliczać objętości bardziej skomplikowanych brył, możesz wybrać dowolny pokój. Ja jednak zaprezentuję jak wyznaczyć objętość pokoju o najprostszej budowie. W razie trudności możesz poprosić o pomoc starsze rodzeństwo lub dorosłych.
Zmierz wymiary rozważanego pokoju, to znaczy jego długość, wysokość i szerokość. Wyniki pomiaru wyrażone w metrach zapisz na kartce.
Dla przykładu- wymiary mojego pokoju są następujące:
Długość = 4,5 m
Szerokość = 4 m
Wysokość = 2,5 m
Kolejnym krokiem jest wyznaczenie objętości pomieszczenia. W tym celu należy pomnożyć przez siebie wszystkie trzy wymiary. Oczywiście, możesz to zrobić korzystając z kalkulatora.
Pozostało już tylko wyznaczyć masę powietrza w pokoju poprzez pomnożenie jego objętości (wyrażonej w metrach sześciennych) przez 1,2 kg.
Powietrze w moim pokoju waży 54 kg. Spodziewałeś się, że powietrze w niedużym pomieszczeniu może tyle ważyć?
Ale ile waży powietrze w Twoim pokoju? Więcej czy mniej niż Ty? Sprawdź, czy powietrze wypełniające cały Twój dom waży więcej niż wszyscy jego mieszkańcy.
Powodzenia 😊
Aleksandra Kowalska
0 komentarzy