Współczesne pomiary prędkości światła, prowadzone za pomocą zaawansowanej i precyzyjnej aparatury, wskazują, że wynosi ona w próżni aż 299 792 458 m/s. Jednak przeprowadzenie eksperymentu pozwalającego zmierzyć wartość prędkości światła przez stulecia stanowiło wielkie wyzwanie dla świata nauki. Zadania tego podjął się, między innymi, wybitny fizyk i astronom, Galileusz. Niestety, jego próby zakończyły się niepowodzeniem.
Okazuje się, że dzisiaj niemal każdy jest w stanie, w domowych warunkach, oszacować prędkość światła. Jeśli tak się składa, że w Twojej kuchni znajduje się mikrofalówka, a w szafce na słodycze- tabliczka czekolady, to zapraszam Cię do samodzielnego przeprowadzenia pomiaru prędkości światła.
FALA
Światło jest falą elektromagnetyczną.
Każdą falę można opisać za pomocą wielkości fizycznej nazywanej długością fali.
Inną wielkością charakteryzującą falę jest jej częstotliwość. Im gęściej upakowane są grzbiety fali, tym większą ta fala ma częstotliwość.
Długość fali i jej częstotliwość są wielkościami ściśle ze sobą związanymi. Okazuje się, że są one również związane z szybkością rozchodzenia się fali:
Właśnie z tego związku dzisiaj skorzystamy.
FALE ELEKTROMAGNETYCZNE
Fale elektromagnetyczne, jak każde inne fale, mogą mieć różną długość. Są takie, których długość jest znacznie mniejsza niż grubość włosa. Istnieją również takie, których długość przekracza wysokość najwyższych budynków na Ziemi. Nasze oczy nie są czułe na wszystkie długości fal elektromagnetycznych. Światło widzialne obejmuje fale o długości mniej więcej od 0,0004 mm do 0,0007 mm. Długość ta jest porównywalna do wielkości bakterii. Zarówno dłuższych, jak i krótszych fal nie jesteśmy w stanie zobaczyć.
Istnieją fale elektromagnetyczne, których długość wynosi kilka, kilkanaście centymetrów. Takie fale nazywa się mikrofalami. I to właśnie ten rodzaj fal generowany jest w kuchence mikrofalowej.
KUCHENKA MIKROFALOWA
Mikrofalówka służy do podgrzewania potraw, jednak nie potrzebuje ona do tego grzałki, jak ma to miejsce np. w piekarniku. W kuchence mikrofalowej generowane są fale elektromagnetyczne z zakresu mikrofal. Fale te mają taką własność, że oddziałują z cząsteczkami wody, które znajdują się w jedzeniu. Pod wpływem mikrofal cząsteczki wody zaczynają drgać. Poruszające się cząsteczki wody ocierają się o inne cząsteczki, z których zbudowane jest jedzenie. W wyniku tego tarcia, potrawa się nagrzewa.
Jeśli nie wierzysz, że tarcie może generować ciepło, to potrzyj energicznie dłońmi o siebie. Po chwili poczujesz ciepło. Możesz również przez kilkanaście sekund pocierać gumką do mazania o kartkę. Gdy dotkniesz tej części gumki, która stykała się z kartką, poczujesz, że jej temperatura wzrosła. Zaproponuj w komentarzu własny pomysł na doświadczenie pokazujące, że wskutek tarcia wydzielane jest ciepło.
FALA STOJĄCA
W kuchence mikrofalowej mamy do czynienia z następującą sytuacją: generowana jest fala elektromagnetyczna, biegnie ona we wnętrzu kuchenki, aż dociera do ścianki. Następnie odbija się od ścianki i biegnie w przeciwnym kierunku. Fala generowana przez kuchenkę i odbita nakładają się na siebie. W wyniku tego połączenia powstaje fala, którą nazywamy falą stojącą.
Fala stojąca jest specjalnym przypadkiem fali. Występują w niej takie miejsca, gdzie drgania są maksymalne. Nazywamy je strzałkami. Miejsca, gdzie nie występuje właściwie żadne drgania nazywamy węzłami fali stojącej.
Zauważmy, że odległość między dwoma strzałkami równa jest połowie długości fali.
Jeśli włożymy jedzenie do kuchenki mikrofalowej, to w miejscach, gdzie występują strzałki fali, będzie się ono nagrzewało najmocniej. Tam, gdzie są węzły, jedzenie nie będzie ogrzewane. Aby podgrzać posiłek równomiernie, stosuje się talerze obrotowe.
POMIAR PRĘDKOŚCI ŚWIATŁA
Wiedząc co nieco o falach elektromagnetycznych, możemy przejść do pomiaru ich prędkości.
Przygotuj:
- Kuchenkę mikrofalową
- Tabliczkę czekolady (mogą być dwie tabliczki)
- Wykałaczki
- Linijkę
- Kalkulator
Uwaga!
Potrawy podgrzane w mikrofalówce mogą być gorące! Poproś kogoś dorosłego o pomoc!
Będziemy korzystać ze wspomnianej już zależności:
Potrzebujemy zatem poznać długość i częstotliwość fali generowanej w kuchence mikrofalowej. Prawie wszystkie mikrofalówki wytwarzają fale o częstotliwości 2 450 000 000 Hz.
Hz (czytaj „herc”) to jednostka częstotliwości. Dla pewności możesz poszukać na swoim urządzeniu tabliczki znamionowej, na której będzie napisane, jakiej częstotliwości fale generuje.
UWAGA: Jeśli będzie napisane 2450 MHz lub 2,45 GHz, to jest to to samo, co 2 450 000 000 Hz.
Długość fali poznamy nadtapiając czekoladę. W tym celu włóż czekoladę do mikrofalówki. Ważne jest, aby ustawiona była ona nieruchomo, dlatego najpierw wyjmij obrotową tackę z wnętrza kuchenki.
Włącz urządzenie na około 45 sekund. Ten czas jest podany orientacyjnie. Być może, u Ciebie będzie potrzebne trochę krótsze lub dłuższe nagrzewanie.
Chodzi o to, by czekolada dopiero co zaczęła się topić w pewnych punktach. Ustal, za pomocą wykałaczki, gdzie czekolada zaczęła się robić płynna i wbij tam patyczek. W tych miejscach były strzałki trójwymiarowej fali stojącej wytworzonej w mikrofalówce.
Zmierz odległości między najbliższymi patyczkami.
Zapisz na kartce swoje pomiary.
Ja zmierzyłam 4 różne odległości. W idealnej sytuacji, wszystkie cztery pomiary byłyby równe. Niestety nie zawsze da się trafić patyczkiem dokładnie w miejsce, gdzie była strzałka fali. Dlatego należy obliczyć średnią ze wszystkich pomiarów.
U mnie średnia zmierzona odległość to 6,2 cm, czyli 0,062m. Odległość ta to dopiero połowa długości fali. Zatem długość fali wynosi:
Znając długość i częstotliwość, można wyznaczyć szybkość fali elektromagnetycznej. Jak wiesz, światło jest przykładem fali elektromagnetycznej, zatem można napisać:
Pomiar odległości wykonany zwykłą linijką nie jest wystarczająco precyzyjny, aby wynik wynosił dokładnie tyle, co rzeczywista wartość prędkości światła. Teraz Ty wykonaj swoje własne pomiary, może będziesz bliżej rzeczywistej wartości. 🙂
A CO Z CZEKOLADĄ?
Można poczekać aż z powrotem stwardnieje i zjeść. Można również roztopić do końca i zjeść, maczając w niej kawałki owoców. Wybór należy do Ciebie.
Słodkiego eksperymentowania!
Aleksandra Kowalska
0 komentarzy