Jaki kształt ma Ziemia? Odpowiedź wydaje się oczywista: kula ziemska ma kształt kuli! Czy aby na pewno?
SKĄD WIEMY JAKI KSZTAŁT MA ZIEMIA?
Poglądy na kształt Ziemi zmieniały się wraz z rozwojem ludzkości, aż wreszcie wyobrażenia przeistoczyły się w stwierdzenia faktów popartych badaniami naukowymi. Na początku dominowała idea, że Ziemia jest płaska. Choć dziś wiemy, że takie stanowisko jest bardzo naiwne, podejście starożytnych nie powinno dziwić, gdyż było zgodne z intuicją ludzi znających jedynie niewielkie obszary geograficzne wokół własnych osad czy miasteczek. Właściwie wszystkie dawne ludy twierdziły, że Ziemia jest płaska, jednak ich wyobrażenia różniły się w kwestii szczegółów. Na przykład starożytni Chińczycy twierdzili, że Ziemia jest kwadratowa i roztacza się nad nią okrągłe niebo podtrzymywane filarami. Więcej fantazji mieli Hindusi, według których Ziemia była spłaszczonym dyskiem utrzymywanym przez cztery słonie stojące na olbrzymim żółwiu pływającym w bezkresnym oceanie.
Bardziej stonowane poglądy miał Tales z Miletu (VII/VI w. p. n. e.), uznawany za pierwszego filozofa i matematyka cywilizacji zachodniej. Uważał on, że Ziemia przypomina płaski dysk unoszący się na nieskończonym oceanie. Bliżej prawdy był Pitagoras (VI w. p. n. e.), który propagował model kulistej Ziemi. Niestety, pod kątem użyteczności naukowej, jego teoria była warta tyle samo, co pomysły o słoniach i żółwiu. Pitagoras miał przeświadczenie, że Ziemia została stworzona przez bogów, więc musi posiadać idealny kształt, a takim właśnie jest kula. Pierwszy racjonalnie umotywowany pogląd na kształt Ziemi został przedstawiony przez Arystotelesa w IV w. p. n. e. Arystoteles nie tylko stał na stanowisku, że Ziemia jest kulą, ale także przedstawiał dowody na poparcie swojej tezy. Zauważył on, że widnokrąg ma postać okręgu, co wskazuje na kulistość Ziemi. Spostrzegł również, że obserwowane z portu statki wyłaniające się zza horyzontu nie są widoczne od razu w całości- najpierw widać szczyty masztów, a następnie stopniowo można zobaczyć coraz niższe elementy okrętów. Dzieje się tak, ponieważ odległe obiekty wyłaniające się zza linii horyzontu zasłonięte są przez krzywiznę Ziemi, gdyby była ona płaska, nie obserwowanoby takiego efektu. Arystoteles powoływał się także na bardziej wyrafinowany argument: okrągły kształt cienia Ziemi pojawiający się na tarczy Księżyca w trakcie jego zaćmienia.
Około 240 r. p. n. e. Eratostenes wyznaczył długość obwodu i promienia kuli ziemskiej, a jego ustalenia niewiele się różniły od rzeczywistych wartości. Tak więc, już w starożytności znany był nie tylko faktyczny kształt naszej planety, ale także jej rozmiary! Po III w. p. n. e. kulistość Ziemi była powszechnie znanym faktem wśród wszystkich wykształconych obywateli Grecji i Rzymu. Niestety, w czasach średniowiecza osiągnięcia greckiej nauki zostały zapomniane. Dopiero w XV w. model kulistej Ziemi zaczął zdobywać popularność. W XVI w. bezsprzecznego dowodu na sferyczny kształt Ziemi dostarczyła wyprawa Ferdynanda Magellana, która podróżując stale w kierunku zachodnim opłynęła Ziemię i powróciła do miejsca, z którego wyruszyła od strony wschodniej.
Wśród wielu dowodów na kulistość Ziemi, znanych ludzkości od setek lat, dzięki rozwojowi współczesnej technologii, pojawił się dodatkowy koronny argument. Otóż, od kilku dekad dysponujemy tysiącami zdjęć naszego globu widzianego z przestrzeni kosmicznej. Kształtu Ziemi nie trzeba się już domyślać na podstawie mniej lub bardziej zawiłych przesłanek. Wystarczy spojrzeć na jej fotografię, by rozwiać wszelkie wątpliwości.
W 2015 roku NASA umieściła sondę kosmiczną DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) pomiędzy Ziemią a Słońcem, w odległości ok. 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Jednym z instrumentów znajdujących się na pokładzie tej sondy jest kamera EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera), która stale zwrócona jest w kierunku oświetlonej części Ziemi i fotografuje jej powierzchnię. Codziennie seria nowych zdjęć naszego globu publikowana jest w internecie pod adresem: epic.gsfc.nasa.gov. Można tam również przeglądać archiwalne ujęcia Ziemi. Szczególnie ciekawe są te uwieczniające zaćmienia Słońca lub takie, na których przed obiektyw wkradł się Księżyc prezentując swoją „ciemną stronę” niemożliwą do obserwacji z Ziemi.
CZY ZIEMIA JEST KULĄ?
Zapewne nie trzeba Cię przekonywać, że Ziemia ma kształt kulisty, prawdopodobnie byłeś tego świadomy jeszcze przed przystąpieniem do czytania tego artykułu. Być może jednak zaskoczy Cię fakt, że to nie do końca prawda. Żeby być bardziej precyzyjnym, należy powiedzieć, że Ziemia ma kształt ZBLIŻONY do kuli. Nasza planeta nie jest idealną kulą. Okazuje się, że Ziemia bardziej przypomina kulę spłaszczoną na biegunach i wybrzuszoną na równiku. To spłaszczenie i wybrzuszenie nie jest wielkie, jednak współczesne przyrządy pomiarowe potrafią je wykryć. Taką bryłę, wyglądającą jak spłaszczona kula, w geometrii nazywa się elipsoidą obrotową.
Promień kuli ziemskiej wyznaczony od środka Ziemi do równika jest o 21 km większy niż promień poprowadzony od środka Ziemi do bieguna. Biorąc pod uwagę, że ziemski promień ma długość ponad 6 000 km, nie jest to duża różnica, jednak zauważalna dla precyzyjnych pomiarów.
SPŁASZCZ SOBIE ZIEMIĘ
Wiemy już, że Ziemia nie jest płaska, jednak jest lekko spłaszczona. Możemy się zastanowić, dlaczego tak jest. Otóż, ziemski glob obraca się wokół własnej osi. Ruch obrotowy wiąże się z powstaniem tak zwanej siły odśrodkowej, która działa tak, aby odepchnąć wirujące ciało od osi obrotu. Zapewne nieraz poczułeś działanie siły odśrodkowej na własnej skórze- np. na szybko kręcącej się karuzeli mogłeś odczuć, że „coś” chce Cię z niej wyrzucić. Można powiedzieć, że Ziemia jest w czymś w rodzaju takiej ogromnej karuzeli. Ta sama siła, która wciska Cię w barierkę siedziska karuzeli, rozpycha również Ziemię, by wybrzuszyła się na równiku i spłaszczyła na biegunach. Spróbuję Ci to unaocznić za pomocą prostego doświadczenia.
Przygotuj:
- Wydruk tego pliku — pasek.pdf
- Nożyczki
- Klej
- Patyczek do szaszłyków
Z wydrukowanej kartki wytnij pasek. Delikatnie (tak, by nie pomiąć paska) wykonaj otwór w zaznaczonym miejscu na pasku.
Nanieś klej na szary prostokąt na pasku. Sklej pasek tak, by powstał okrąg.
Ostrożnie przebij patyczkiem pasek w miejscu zaznaczonym kropką.
Przełóż patyczek przez otwór w pasku. Wygładź ewentualne zagięcia na pasku, tak by przyjął on kształt okręgu.
Uwaga! Ważne jest, aby papier ściśle przylegał do patyczka w miejscu wbicia. Jeśli tak nie jest i pasek spada z patyczka, należy to miejsce wzmocnić kawałkiem plasteliny, by papier był przymocowany do patyczka. Zwróć uwagę również na drugi otwór- tam patyczek powinien swobodnie przechodzić bez dotykania papieru. Jeśli tak nie jest, powiększ dziurkę.
Chwyć w złożone dłonie ustawiony pionowo patyczek. Zacznij szybko pocierać dłońmi o siebie, by patyczek się obracał. Kręć patyczkiem raz wolno, a raz szybko. W międzyczasie obserwuj zachowanie papierowego paska.
Gdy patyczek obracany jest powoli, papierowy pasek ma kształt zbliżony do okręgu i tworzy w przestrzeni kształt zbliżony do kuli. Jednak, gdy patyczek jest obracany szybko, papierowy okrąg spłaszcza się, a kształt zakreślany w przestrzeni wygląda jak spłaszczona kula, czyli elipsoida obrotowa. Jest to efekt działania siły odśrodkowej. To samo dzieje się z naszą planetą, papierowy okrąg symbolizował Ziemię, natomiast patyczek reprezentował oś obrotu Ziemi.
NA PEWNO ELIPSOIDA?
Stwierdzenie, że Ziemia jest kulą jest jak najbardziej uzasadnione, w końcu nasza planeta znacznie bardziej przypomina okrągłą kulę niż płaski talerz, pusty w środku obwarzanek czy podłużny patyk. Niemniej jednak, warto zdawać sobie sprawę, że ze względu na lekkie spłaszczenie naszej planety, lepszym przybliżeniem jej kształtu jest elipsoida obrotowa. Chcąc być jeszcze bardziej dokładnym, należy zauważyć, że Ziemia, w przeciwieństwie do elipsoidy, nie jest bryłą o doskonale gładkiej i regularnej powierzchni. Nierówności terenu, wzniesienia i doliny powodują, że nie możemy nazwać Ziemi idealną elipsoidą obrotową. Rzeczywisty kształt planety nazywamy geoidą.
Podsumujmy. Całkiem dobrym przybliżeniem kształtu Ziemi jest kula. Matematycznie wyidealizowaną reprezentacją bryły Ziemi jest elipsoida obrotowa, która uwzględnia spłaszczenie globu na biegunach wynikające z działania siły odśrodkowej. Jednak nasza planeta nie jest teoretycznym tworem matematycznym, a rzeczywistym obiektem trochę odbiegającym od idealnych modeli. Dlatego, chcąc wziąć pod uwagę zróżnicowanie powierzchni Ziemi, określamy jej kształt mianem geoidy.
Aleksandra Kowalska
0 komentarzy