Większości ludzi wydaje się, że obrót Ziemi dookoła własnej osi trwa 24 godziny. A to przecież nie prawda!
Okres 24 godzin to tak zwana doba słoneczna, czyli odstęp czasu pomiędzy dwoma górowaniami Słońca w południe (najwyższymi położeniami nad horyzontem). Jedna z powodu wykonywania przez Ziemię ruchu obiegowego, doba słoneczna trwa dłużej niż jeden obrót. Po prostu w trakcie obracania się Ziemia przesuw się na nowe miejsce swojej orbity i z tego miejsca Słońce widać w innym miejscu nieba.
To tak jakbyś mierzył czas obrotu karuzeli względem osoby stojącej obok. Jeśli osoba stoi to pasażer karuzeli będzie koło niej przejeżdżał w odstępach takich jak czas trwania obrotu karuzeli. Jednak, jeśli osoba stanowiąca punkt odniesienie zacznie iść w tę samą stronę, co ruch karuzeli to do kolejnych spotkań będzie dochodzić rzadziej. Karuzela musi wykonać jeden obrót oraz dodatkowo obrócić się o tyle o ile zdążyła przejść nasz punkt odniesienia.
Najdokładniejszym sposobem zmierzenia czasu trwania obrotu Ziemi jest wyznaczenie jednakowego położenia gwiazd na niebie. Okres ten to doba gwiazdowa i wynosi około 23 godzin i 56 minut. Gwiazdy leżą tak daleko od Ziemi, że jej ruch względem Słońca nie ma znaczenia dla naszego pomiaru.
Kluczowa spraw do dobre stanowisko obserwacyjne i dokładny zegarek.
Potrzeba będzie możliwość obserwowania nieba najlepiej w kierunku południowym zawsze starannie z tego samego miejsca. Mierzyć będziemy odstęp czasu pomiędzy dwoma zniknięciami tej samej gwiazdy za jakąś pionową przeszkodą. Może być to słup, mur albo inny solidny fragment krajobrazu albo coś specjalnie przygotowanego na przykład kij przywiązany do balustrady balkonu.
Pamiętaj o tym, że obserwacje będą trwały kilka dni w czasie, których może na przykład wystąpić burza. Elementy stanowiska obserwacyjnego nie mogą ulec zniszczeniu ani stwarzać w takich okolicznościach żadnego niebezpieczeństwa.
Znikanie gwiazdy za przeszkodą należy obserwować z tego samego miejsca. Ja przykleiłem do butelki wypełnionej wodą metalową podkładkę. Butelka jest na tyle ciężka, że się nie wywraca a stawiam ją w miejscu zaznaczonym kredą. Ty możesz spróbować innej konstrukcji, która zapewni, że w czasie obserwacji oko będzie się znajdować dokładnie w tym samym miejscu.
Jakie gwiazdy obserwować?
Najlepiej gwiazdy na wysokości od 20 do 40 stopni nad południowym horyzontem. Im bliżej 40 stopni tym lepiej. W moich obserwacjach balkonowych, aby kij od szczotki sięgał tak wysoko, to otwór obserwacyjny musiał się znaleźć nisko nad podłogą.
Pierwszej nocy wybierz sobie gwiazdę i zmierz, o której godzinie zniknie za przeszkodą. W kolejnych nocach powinna się chować codziennie o 4 minuty wcześniej, czyli po 2 dniach to będzie 8 minut po trzech 12 minut i tak dalej.
Obserwacji nie musisz wykonywać codziennie wystarczą 2 ‑3 pomiary, co kilka dni. Ważne jest oczywiście żeby obserwować tę samą gwiazdę z tego samego miejsca. Pomocny może się okazać szkic nieba z zaznaczoną gwiazdą wybrana do eksperymentu. A może uda Ci się ustalić, co to za gwiazda?
W komentarzu podaj wyniki swoich obserwacji.
Waldemar Ogłoza
0 komentarzy