Morza i oceany często kojarzą się nam z falami. Jednak to co mamy na myśli w tej sytuacji, fizycy nazywają falami powierzchniowymi. Mało kto wie, że fale mogą występować również pod wodą, podczas gdy powierzchnia wody jest zupełnie spokojna. Tak się dzieje na przykład, kiedy spotykają się masy słonej i słodkiej wody. Z powodu różnicy gęstości płyny te nie chcą się zmieszać, a na ich granicy powstaje tak zwana fala wewnętrzna. Dzisiaj pokażę Ci, jak wywołać falę wewnętrzną w szklance.
Przygotuj:
- 2 szklanki (przynajmniej jedna powinna być przeźroczysta)
- Wodę
- Sól
- Barwnik (np. barwnik spożywczy, atrament)
- Łyżeczkę
Nalej trochę wody do obu szklanek.
Do jednej ze szklanek wsyp łyżeczkę soli i dokładnie wymieszaj.
Do drugiej szklanki dodaj kilka kropel barwnika. Wymieszaj.
Ostrożnie i bardzo delikatnie, najlepiej lejąc po łyżeczce, nalej słoną wodę do szklanki ze słodką wodą. Jeśli zrobisz to wystarczająco powoli, zauważysz, że płyny nie zmieszały się i widoczna jest między nimi wyraźna granica.
Wychyl szklankę (tak, by nie wylać zawartości!) i przywróć ją do położenia równowagi. Na granicy słodkiej i słonej wody można zaobserwować falę wewnętrzną.
Tafla wody uspokaja się szybciej niż wewnętrzna granica warstw. Jest to spowodowane tym, że różnica gęstości między wodą i powietrzem jest znacznie większa niż różnica gęstości słodkiej i słonej wody.
Granica pomiędzy wodą o dużym i małym stężeniu soli nazywana jest halokliną. Na poniższym zdjęciu widoczna jest haloklina w Morzu Bałtyckim. Spotyka się tutaj słona morska woda oraz słodka woda z Wisły.
Zanim haloklina zniknie może minąć dużo czasu. Tak po 27 godzinach wygląda szklanka, w której przeprowadzałam doświadczenie.
Widać, że granica jest mniej wyraźna, bardziej rozmyta, ale ciecze się jeszcze nie wymieszały. Wciąż można wywołać falę wewnętrzną.
Powodzenia 🙂
Aleksandra Kowalska
0 komentarzy