W fizyce czy chemii zazwyczaj doświadczenia możemy powtarzać wielokrotnie, zachowując odpowiednie warunki przy ich przeprowadzaniu. W astronomii obserwacja zjawisk zachodzących w przyrodzie za każdym razem jest unikatowa. Każda obserwacja astronomiczna jest jedyna i niepowtarzalna. Weźmy chociażby wschody i zachody Słońca. Mimo, iż występują codziennie, to za każdym razem będzie jakiś element, który spowoduje ich niepowtarzalność.
Astronomowie cenią sobie wszystkie obserwacje. Zarówno te profesjonalne jak i amatorskie. Te drugie czasami przynoszą niesamowite odkrycia, jak np. komet, planetoid, czy wybuchy supernowych. Każdy kto chciałby podzielić się swoimi własnymi obserwacjami musi je w jakiś sposób gromadzić. Jedną z najbardziej znanych form zapisu obserwacji jest DZIENNIK OBSERWACYJNY.
Warto dokumentować wszystko co się obserwuje. Czasami wracając do zapisku jakichś obserwacji można przypomnieć sobie, jak wyglądał układ obiektów, gdy go wiedzieliśmy kilka miesięcy temu np. księżyce Jowisza. Można również sprawdzić czy już wcześniej widzieliśmy dany obiekt np. jeden z obiektów Messiera. Ważne jest, aby jak najdokładniej prowadzić opis obserwacji.
Każda obserwacja powinna zawierać następującą notatkę:
- datę i godziny obserwacji
- miejsce obserwacji
- warunki obserwacyjne
- przyrząd/sprzęt używany do obserwacji
- obiekt obserwowany
- kto obserwował
- opis obserwacji/ wrażenia/ szczegóły/ przebieg.
Wiele osób prowadzi swego rodzaju dziennik obserwacyjny jedynie za pomocą szkiców. Rysują, to co widzą, i w ten sposób to uwieczniają. Każdemu początkującemu obserwatorowi proponujemy, aby swoje pierwsze obserwacje rozpoczął właśnie w taki sposób. Zawsze obok szkicu warto umieszczać najważniejsze informacje odnośnie obiektu, oraz daty i czasu.
Zachęcamy wszystkich do prowadzenia własnego dziennika obserwacji astronomicznych.
Jak go samem przygotować? Zobaczcie w poniższej instrukcji.
Przygotuj potrzebne materiały:
- ok 40 kartek z zeszytu
- taśma klejąca kolorowa
- dwie kartki kolorowego bloku technicznego (ulubione kolory)
- zszywacz biurowy
- linijka
- klej
- nożyczki
- ołówek
- markery
W pierwszej kolejności należy zszywaczem spiąć w niewielkiej odległości od siebie po około 20 kartek.
Tak przygotowane kartki zszywamy na grzbiecie wszystkie razem na przemian (40 kartek).
Teraz przystępujemy do wykonania okładki naszego dziennika.
Obie kartki z bloku technicznego sklejamy razem i zginamy, w taki sposób, aby oprawka obejmowała naszą wewnętrzna część dziennika.
Gdy wyschnie nam już nasza okładka, przystępujemy do przyklejenia jej ozdobną taśmą do naszych spiętych kartek. Z obu stron łączymy taśmą nasze kartki z okładką.
Podpisujemy i ozdabiamy okładkę naszego dziennika obserwacji astronomicznych.
Nasz dziennik powinien być wytrzymały, dlatego najlepiej jego grzbiet i wszystkie krawędzie okleić ozdobną taśmą klejącą. Dzięki temu w trakcie naszych wypraw obserwacyjnych nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu.
Gdy dziennik mam gotowy, należy zapisać informacje, które przy obserwacjach mogą nam się przydać.
Skrócona wersja notatki obserwacyjnej tak może wyglądać.
Gotowe!!!!!
Nasza propozycja dziennika obserwacji astronomicznych, może być w dowolny sposób przez każdego z Was modyfikowana.
Czekamy na Wasze obserwacje, które zapiszecie we własnych dziennikach!!!
Na każde obserwacje, wraz z dziennikiem, proponujemy zabrać ołówek. Jest on niezawodny w każdej temperaturze oraz łatwo można poprawić notatki.
Pogodnego nieba!!!
Monika Maślaniec
0 komentarzy