Na początek chciałbym zachęcić do zapoznania się z aplikacją Phyphox która jest dostępna na urządzenia mobilne z systemem android i ios. Pozwala ona wykorzystać czujniki jakie znajdują się we współczesnych telefonach komórkowych do eksperymentów fizycznych. Oprócz bieżącego ich stanu, możliwe jest rejestrowanie oraz eksport danych, a także rysowanie przebiegu w postaci wykresów.
Gdy rozmawiamy o Wszechświecie i lotach kosmicznych nieodłącznym pojawia się temat nieważkości. Kiedy pada pytanie co to jest nieważkość, w odpowiedzi często pada stwierdzenie „to brak grawitacji”. A tymczasem nie zawsze tak jest. Odnalezienie miejsca, w którym nie występuje żadna grawitacja wcale nie jest takie proste (o ile w ogóle możliwe).
Ziemska grawitacja nie kończy się gwałtownie parę kilometrów nad naszą planetą. Na wysokości około 410km nad poziomem morza (wysokość na której znajduje się stacja kosmiczna ISS) siła grawitacji osiąga wartość 88,2%, z tej jaka panuje na powierzchni Ziemi.
Nieważkość związana jest z odczuwaniem ciężaru własnego ciała. Załóżmy że siedzimy na krześle. Grawitacja dociska nas do niego (przeciwstawiając się jej czujemy własny ciężar). Gdyby nagle krzesła nie było, albo gdyby spadało razem z nami to znajdowalibyśmy się w stanie nieważkości.
Proponuję przeprowadzić prosty eksperyment.
Dzisiaj do naszego eksperymentu wykorzystamy akcelerometr – czujnik mierzący przyspieszenie, działające na telefon.
Znajdź proszę pudełko i włóż do środka niewielki przedmiot. Ja posłużę się pudełkiem udekorowanym wewnątrz przez dzieci oraz figurkami lego.
Następnie stań w pokoju tak abyś miał w około wolne miejsce oraz nie będziesz miał lampy nad sobą. Podskocz trzymając pudełko i obserwuj zachowanie przedmiotów.
UWAGA: zamieszczony film został zwolniony aby efekt był wyraźniej zauważalny.
Teraz do pudełka włóż dodatkowo telefon komórkowy (możesz usunąć inne przedmioty aby nie uszkodzić telefonu). Wcześniej uruchom aplikacje Phyphox, wybierz opcję „Przyspieszenie (zawiera g)”, przełącz zakładkę na „całkowite” i uruchom rejestracje danych za pomocą przycisku „play”
Kiedy staniesz nieruchomo i telefon będzie leżał na dnie pudełka odczyty powinny oscylować w okolicy 9,81 m/s².
Następnie podskocz tak jak poprzednio (zachowując środki ostrożności).
Zatrzymaj rejestrację danych w programie Phyphox i obejrzyj uzyskany wykres. Mój wygląda tak:
Przeanalizujmy sobie teraz przebieg naszego eksperymentu.
Faza 1. Za pomocą mięśni nóg odbijamy się od podłoża.
Faza 2. Wznosimy się do góry.
Faza 3. Docieramy do najwyższego punktu.
Faza 4. Opadamy w kierunku podłoża.
Faza 5. Dotykamy podłoża równocześnie hamując.
Oznaczmy te fazy na wykresie:
Interesująca dla nas jest faza trzecia i czwarta. To w niej wskazanie akcelerometru wynosi zero. A nasze ludki doświadczają stanu nieważkości.
Niestety w naszym eksperymencie trwa ona mniej niż pół sekundy.
Można ten czas wydłużyć. Poniżej wykres spadku swobodnego z wysokości około 3,5 metra.
Lot paraboliczny
Istnieje możliwość doświadczenia stanu nieważkości nie lecąc w kosmos. Są firmy umożliwiające lot samolotem w trakcie którego przez krótki czas można poczuć się jak na stacji kosmicznej.
Poniżej teledysk zrealizowany właśnie w czasie takiego lotu.
Phyphox
Łukasz Maślaniec
0 komentarzy