Wyznaczanie odległości do galaktyki spiralnej M100 przy użyciu metody cefeid
(na podstawie materiałów European Southern Observatory)
Jednym z podstawowych zadań astronomii, jest wyznaczanie odległości do różnych ciał niebieskich. Istnieje szereg metod pozwalających na określenie odległości, od metod radarowych (pomiar odległości do Księżyca), przez metody geometryczne (jak paralaksa geocentryczna i heliocentryczna), na fotometrycznych (jak metoda cefeid i supernowych typu Ia) i kosmologicznych (prawo Hubble’a) skończywszy. W tym ćwiczeniu wykorzystamy wyniki pomiarów jasności cefeid znajdujących się w galaktyce spiralnej M100. Jest to wspaniała galaktyka spiralna należąca do gromady galaktyk Virgo, widocznej na tle gwiazdozbioru Panny, w której skład wchodzi około 2500 galaktyk.
Cefeidy to rzadkie, ale bardzo jasne gwiazdy zmienne z bardzo dobrze ustalonym okresem zmian blasku. Ich nazwa pochodzi od pierwszej odkrytej takiej gwiazdy δ Cephei w gwiazdozbiorze Cefeusza. Jest ona widoczna nieuzbrojonym okiem a jej cykl zmian blasku wynosi 5 dni 8 godzin i 47 minut.
Na początku XX wieku Henrietta Leavitt zauważyła ścisłą zależność między okresem zmian jasności a jasnością absolutną danej cefeidy. Umożliwiło to dokładne określenie odległości do danej cefeidy, mierząc tylko jej okres zmian blasku, wyznaczając jasność absolutną i porównując z jasnością obserwowaną. Z powodu swej znacznej jasności, cefeidy są widoczne nawet w bardzo odległych galaktykach. Dlatego można wykorzystywać tą metodę do wyznaczania odległości do innych galaktyk, jeśli tylko uda nam się zauważyć w niej jakąś cefeidę.
Pomoce:
- linijka,
- ołówek,
- wykresy do POBRANIA [PDF]
Słowniczek i wzory:
Absolutna wielkość gwiazdowa (jasność absolutna, oznaczana literą M) – jasność, jaką miałby obiekt oglądany z pewnej ustalonej odległości przy braku pochłaniania światła w przestrzeni międzygwiezdnej. W przypadku obiektów poza Układem Słonecznym przyjęto, jako odległość odniesienia 10 parseków.
Obserwowana wielkość gwiazdowa (jasność obserwowana oznaczana literą m) – wielkość gwiazdowa obiektu widzianego z Ziemi (przy założeniu braku atmosfery). Zależy od mocy promieniowania (jasności) gwiazdy i jej odległości od Ziemi.
Parsek – jednostka odległości używana w astronomii. Jest to odległość, z jakiej wielka półoś orbity ziemskiej, (czyli 1 j.a.) jest widoczna pod kątem 1 sekundy łuku. 1 ps ≈ 3,2616 roku świetlnego ≈ 206265 jednostek astronomicznych ≈ 3,086 x 1016 m
Wzór 1
Wzór 2
P – okres zmian jasności podawany w dniach
Wzór 3
D – odległość podawana w parsekach
Wzór 4
H0 — stała Hubble’a
Wzór 5
T – szacowany wiek Wszechświata
Przebieg ćwiczenia
- Z wykresów krzywych zmian blasku dla 12 cefeid, wyznacz średnią jasność widomą (obserwowaną). Wykorzystaj wzór 1
- Z wykresów wyznacz okres zmian blasku każdej cefeidy. Może to być od maksimum blasku do kolejnego maksimum lub od jednego minimum do drugiego.
- Korzystając ze wzoru 2 wyznacz jasność absolutną dla każdej cefeidy.
- Przekształcając wzór 3 i wyliczając z niego D, wyznacz odległości do poszczególnych cefeid. Zastanów się, dlaczego jest tak duży rozrzut wartości odległości.
- Oblicz średnią odległość dla danych 12 cefeid i przyjmij ją, jako odległość do M100
Dodatkowo:
- Znając odległość do M100 i znając jej prędkość, z jaką się od nas oddala (v = 1400 km/s), oblicz wartość stałej Hubble’a, przekształcając wzór 4.
- Z rozważań nad Ogólną Teorią Względności wiemy, że odwrotność stałej Hubble’a daje nam górne ograniczenie na wiek Wszechświata. Korzystając ze wzoru 5 podaj przybliżony wiek Wszechświata.
Wykresy krzywych zmian blasku 12 cefeid znajdują się w osobnym pliku - POBIERZ [PDF]
Wskazówki
- Przekształcenie wzoru na odległość do każdej z cefeid:
- Otrzymane wartości odległości jak i średnią odległość wyrazić w [Mps]
(1 Mps = 1000000 ps) - By poprawnie wyliczyć wiek Wszechświata, trzeba użyć przelicznika z [Mps] na [km], który wynosi 3.2426 × 10-20 Mpc/km
- Wartość stałej otrzymana po przeliczeniu jest w jednostkach [1/s], jej odwrotność da nam wiek Wszechświata wyrażony w sekundach! A jeden rok to 31 556 926 sekund.
- W celu ułatwienia obliczeń polecam użyć programu Excel.
Janusz Nicewicz
0 komentarzy