Nie znam osoby, która nie lubiłaby oglądać nocnego, rozgwieżdżonego nieba. Niestety, taki widok nie zawsze jest dla nas dostępny. Chmury, deszcz i gęste mgły uniemożliwiają wpatrywanie się w firmament. Nawet, gdy warunki atmosferyczne są dobre, mieszkańcy miast, ze względu na oświetlenie uliczne, i tak nie mogą nacieszyć oczu pięknymi widokami- zobaczą co najwyżej kilkanaście jasnych punkcików. A co jeśli ktoś zechce oglądać gwiazdy w środku dnia? To jest niemożliwe nawet przy bezchmurnym niebie i z dala od miejskich świateł. Chyba, że… wybierzemy się do planetarium. Jest to takie miejsce, w którym można obserwować nocne niebo niezależnie od pogody i pory dnia. Specjalna aparatura wyświetla na kulistym suficie widok, który do złudzenia przypomina prawdziwe nocne niebo.
Aktualna sytuacja, związana z pandemią, spowodowała, że musimy unikać wychodzenia z domu. Zatem wycieczkę do planetarium należy odłożyć na bezpieczniejsze czasy. Jeśli jednak nie możesz się doczekać wizyty w planetarium, stwórz domowe mini-planetarium!
Szablony gwiazdozbiorów
Całe niebo podzielone jest na 88 gwiazdozbiorów. Jednak, podczas rzeczywistych obserwacji, nigdy nie możemy zobaczyć ich wszystkich na raz. To, jakie gwiazdozbiory są widoczne, zależy od naszej lokalizacji, pory roku i godziny. Twoje domowe planetarium będzie miało tą przewagę, że będziesz mógł w nim wyświetlić i obserwować każdy gwiazdozbiór. Przygotowałam dla Ciebie najciekawsze gwiazdozbiory widoczne z półkuli północnej oraz pusty szablon (dzięki niemu możesz przygotować pozostałe gwiazdozbiory lub nawet stworzyć nowy, wymyślony przez Ciebie gwiazdozbiór):
Byk
Delfin
Herkules
Kasjopeja
Korona Północna
Lew
Łabędź
Mała Niedźwiedzica
Orion
Panna
Puchar
PUSTY SZABLON
Skorpion
Strzelec
Wielka Niedźwiedzica
Wielki Pies
Zając
Instrukcja
Przygotuj:
- Wydrukowany szablon ulubionego gwiazdozbioru (najlepiej na kartce z bloku technicznego)
- Nożyczki
- Pinezkę/ igłę/ cyrkiel
- Klej
- Latarkę
Wytnij wydrukowany kształt wzdłuż ciągłych linii.
W miejscach zaznaczonych punktami wykonaj dziurki. Wygodną podkładką do tej czynności jest np. rolka ręcznika papierowego. Dzięki niej masz pewność, że nie wbijesz pinezki w palce lub stół.
Nanieś klej na szare pola.
Zegnij papier wzdłuż przerywanych linii tak, aby powstało pudełeczko bez jednej ścianki. Dociśnij odpowiednie elementy do siebie, żeby się dobrze przykleiły.
Wybierz kolejny gwiazdozbiór i powtórz dla niego powyższe czynności. Przygotuj tyle gwiazdozbiorów, ile będziesz chciał wyświetlić. Jeśli chcesz wyświetlić w swoim planetarium gwiazdozbiór, którego nie ma na liście, użyj pustego szablonu. Samodzielnie zaznacz na nim gwiazdy i zrób dziurki w odpowiednich miejscach.
Poczekaj aż będzie ciemno lub zasłoń wszystkie okna w pokoju. Zgaś światło. Im ciemniej będzie w pomieszczeniu, tym lepiej Twój gwiazdozbiór będzie widoczny.
Świeć latarką w „brakującą” ściankę sklejonego pudełeczka. Na ścianie lub suficie wyświetli się gwiazdozbiór.
Czas zgasić światła, położyć się na łóżku, przykryć kołdrą i uruchomić domowe planetarium. Czy kształty, które tworzą się z wyświetlonych gwiazd, przywodzą Ci na myśl nazwy odpowiednich gwiazdozbiorów? Czy Wielka Niedźwiedzica przypomina niedźwiedzia? Czy Panna jest podobna do kobiety? A może Ty zupełnie inaczej nazwałbyś te gwiazdozbiory…
Dobrej zabawy!
Aleksandra Kowalska
0 komentarzy