Radioastronomia to dział astronomii zajmujący się badaniem promieniowania elektromagnetycznego w zakresie częstotliwości radiowych pochodzącego z Kosmosu. Spójrzmy na poniższy wykres.
Łatwo można zauważyć, że światło widzialne to jedynie wąski wycinek mieszczący się w zakresie od 380 nm do 750 nm. Oczywistym więc stało się zainteresowanie naukowców częstotliwościami docierającymi do Ziemi w zakresie od 1cm do ponad 10m. W specjalnych warunkach zakres ten może ulegać poszerzeniu.
W latach dziewięćdziesiątych z połączenia projektów:
- Millimeter Array (MMA) — USA
- Large Southern Array (LSA) — Eruopa
- Large Millimeter Array (LMA) — Japonia
powstał projekt jednego z najciekawszych współczesnych obserwatoriów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array w skrócie ALMA. Budowę obserwatorium rozpoczęto w 2003 roku. Pierwsze obserwacje przeprowadzono już 2011 roku (obserwatorium nie było jeszcze ukończone). Oficjalne otwarcie odbyło się w 2013 roku.
ALMA znajduje się w północnej części Chile. Składa się z kompleksu naukowo-mieszkalnego na wysokości około 2500m. W tym miejscu pracują i mieszkają naukowcy, ale także znajdują się laboratoria oraz wykonywane są prace serwisowe.
Druga część obserwatorium znajduje się na wysokości ponad 5000m na płaskowyżu Chajnantor (Andy Chilijskie). Znajduje się tam kompleks 66 anten (54 x12m, 12x7m).
Wybór lokalizacji obserwatorium nie jest przypadkowy. Duża wysokość oraz niezwykle suchy klimat sprawiły że to obserwatorium może prowadzić obserwacje w zakresie 350 μm and 10 mm (31,3 GHz do 950 GHz.). Anteny wspólnie tworzą interferometr radiowy. Dane uzyskane z nich są łączone i analizowane przez specjalny superkomputer – korelator ALMA. Dzięki temu uzyskano zdolność rozdzielczą na poziomie 10 milisekund kątowych ( 5 razy większa niż teleskop Hubble’a).
Przykładowe obrazy uzyskane na podstawie danych z obserwatorium
Obraz dysku protoplanetarnego otaczającego gwiazdę HL Tauri w konstelacji Byka. Można na nim zauważyć serię koncentrycznych jasnych pierścieni oddzielonych przerwami, co wskazuje na tworzenie protoplanet.
W ramach projektu Event Horizon Telescope (w którym współuczestniczyło obserwatorium ALMA) uzyskano pierwszy obraz czarnej dziury.
Jak powstają obrazy z radioteleskopów?
Obserwatorium ALMA dokonuje pomiarów milimetrowych fal elektromagnetycznych docierających do nas z Kosmosu. Są one emitowane przez chmury chłodnego pyłu. Fale te nie są dla naszego oka widzialne. Aby wyniki przedstawić w formie czytelnej dla człowieka naukowcy używają „fałszywych kolorów”. Z taką metodą przedstawienia informacji spotkał się każdy z uczniów na lekcjach geografii. Na mapie fizycznej kolorem zielonym oznaczamy niziny a kolorem czerwonym wyżyny i góry. Kolor mówi nam o wysokości terenu nad poziomem morza.
Poniżej możesz samodzielnie przygotować przykładowy obraz z radioteleskopu.
Wydrukuj powyższy obrazek [plik PDF] i pokoloruj.
1 — kolor fioletowy,
2 — jasnoniebieski,
3 — granatowy,
4 — zielony,
5 — żółty,
6 — czerwony.
Łukasz Maślaniec
0 komentarzy