W pogodną noc oprócz gwiazd, planet czy Księżyca, możemy zobaczyć poruszające się świecące punkciki na niebie. To sztuczne satelity Ziemi. Jedne to satelity telekomunikacyjne, inne to satelity meteorologiczne, naukowe czy wojskowe. Ale jeden obiekt wyróżnia się spośród sztucznych satelitów Ziemi — Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Jest to kompleks ponad 30 różnych modułów budowanych przez różne kraje, począwszy od 1998 roku.
Dzięki stronie internetowej HEAVENS ABOVE możemy sami sprawdzić gdzie obecnie znajduje się ISS na swej orbicie i kiedy będzie widoczna na naszym niebie.
Tak wygląda główna strona. W prawym górnym rogu znajduje się okienko, z którego możemy się zalogować (to nie jest konieczne), ale także, z którego możemy określić swoją lokalizację (tu ustawiona na Niepołomice). Klikając w niebieski napis Niepołomice lub w wersji podstawowej Unknown przenosimy się do podstrony, z której doprecyzujemy swoje położenie.
Możemy to zrobić na kilka sposobów:
- wpisując nazwę miejscowości,
- klikając na mapę,
- wpisując współrzędne.
Po zatwierdzeniu przechodzimy do strony głównej. Teraz zajmiemy się ISS. Po lewej stronie w dziale Satelity, znajduje się odnośnik Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Po kliknięciu powinna nam się wyświetlić lista widocznych lub wszystkich przelotów ISS dla naszej lokalizacji (w zależności od zaznaczonej opcji).
W tym przypadku w okresie 14 – 24 kwietnia, dla Niepołomic nie będzie widocznych przelotów. Jednak klikając strzałkę w prawo, przechodzimy do następnego okresu 24 kwietnia — 4 maja.
Tutaj już mamy listę widocznych przelotów nad Niepołomicami. Pierwsza kolumna to data przelotu, druga to jasność stacji podczas przelotu (im mniejsza wartość tym jaśniejszy przelot), kolejne kolumny zawierają czas i współrzędne początku, najwyższego punktu i końca toru lotu stacji. Ostatnia kolumna podaje czy przelot jest widoczny czy dzienny, (jeśli zaznaczymy Uwzględnij wszystkie)
Po wybraniu daty, przechodzimy do strony, na której znajdziemy mapkę nieba z zaznaczonym torem lotu, czasem i współrzędnymi przelotu. Klikając na mapie otrzymamy powiększony obraz wybranego miejsca na niebie.
Warto jeszcze sprawdzić odnośniki na górze strony. Ścieżka na powierzchni, pokazująca na mapie Ziemi którędy stacja będzie przelatywała i nad jakim obszarem będzie widoczna.
Info — gdzie znajdziemy podstawowe informacje o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Orbita — pokazująca gdzie aktualnie znajduje się ISS w odniesieniu do powierzchni Ziemi, oraz parametry orbity. Natomiast zakładka Bliskie spotkania obecnie nie działa.
Zachęcam do zapoznania się z tą stroną i do planowania swoich obserwacji przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Istnieje też darmowa aplikacja Heavens-Above na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android.
Janusz Nicewicz
0 komentarzy