Rozgwieżdżone nocne niebo to ulubiony widok każdego miłośnika astronomii. Niestety nie zawsze jest on dla nas dostępny z powodu niesprzyjającej pogody lub zanieczyszczenia światłem. Dlatego proponujemy samodzielnie wykonanie ulubionego gwiazdozbioru, który będzie mógł cieszyć nasze oczy niezależnie od pory dnia, roku, czy warunków atmosferycznych.
Potrzebne materiały:
- Diody LED (koszt ok. 30 groszy/sztuka)
- 2 druciki
- Bateria 3V CR2032
- Arkusz tektury lub kartonu + niewielki kawałek kartonu
- Ołówek
- Taśma klejąca
- Nożyczki
- Igła
Krok 1
Wybierz swój ulubiony gwiazdozbiór. My zdecydowaliśmy się na Oriona.
Na odwrocie kartonu zaznacz jasne gwiazdy należące do wybranego gwiazdozbioru, czyli punkty, w których będziesz chciał umieścić diody.
Uwaga! Aby oddać rzeczywiste rozmieszczenie gwiazd, narysuj odbicie lustrzane pożądanego kształtu.
Krok 2
Ostrożnie wykonaj niewielkie otwory w kartonie w zaznaczonych punktach. Możesz to zrobić np. przebijając arkusz przy użyciu długopisu.
Krok 3
Włóż diodę w pierwszy otwór i przyłóż drucik do jednej z elektrod. Zawiń drucik na elektrodzie, tworząc ciasną pętelkę. Następnie odegnij elektrodę, tak by przylegała do kartonu i zabezpiecz taśmą klejącą, aby mieć pewność, że drut będzie się stykał z elektrodą, gdy poruszysz kartonem. Zwróć uwagę, aby zostawić sobie zapas druta (kilkanaście centymetrów) jeszcze przed diodą, gdyż na końcu będziesz podpinać ten drut do baterii.
Weź drugi drut i powtórz czynność z drugą elektrodą.
Krok 4
Wkładaj diody w kolejne otwory i łącz odpowiednie elektrody drutami.
Uwaga!
Przyjrzyj się diodzie LED. Ma ona dwie elektrody, z których jedna jest krótsza. Ta krótsza to katoda (ma znak -), a dłuższa to anoda (ze znakiem +). Dioda będzie świecić jedynie jeśli podłączysz anodę do bieguna dodatniego baterii, a katodę do bieguna ujemnego (czyli „plus do plusa, minus do minusa”). W związku z tym, jednym drucikiem musisz połączyć katody wszystkich diod, a drugim drucikiem anody wszystkich diod, zaś na końcu odpowiedni drucik przyłożysz do odpowiedniego bieguna baterii. Jeśli którąś diodę podepniesz odwrotnie, nie będzie ona świecić.
Krok 5
Po podłączeniu ostatniej diody przyłóż testowo odpowiednie druciki z pozostawionego na początku zapasu do odpowiednich biegunów baterii (drucik łączący anody do dodatniego bieguna baterii, drucik łączący katody do ujemnego bieguna baterii). Odstające z ostatniej diody części drucików możesz obciąć- nie będą Ci już potrzebne.
Jeśli podczas wykonywanego testu wszystkie diody świecą, możesz przejść do kolejnego kroku. Jeśli jednak któraś dioda nie świeci, sprawdź czy jest właściwie podłączona oraz czy na pewno drucik styka się z elektrodą. Po poprawieniu tych drobnych usterek i upewnieniu się, że wszystkie diody świecą przejdź do następnego kroku.
Krok 6
Z kawałka kartonu wytnij prostokątny fragment większy od baterii. Następnie zagnij wycięty prostokąt wzdłuż jednego z boków, zagięcie powinno mieć szerokość około 0,5 cm.
Krok 7
Fragment kartonu przygotowany w poprzednim kroku będzie stanowił włącznik. Ustal gdzie na Twoim arkuszu będziesz chciał umieścić włącznik (np. w rogu).
Krok 8
W ustalonym miejscu przymocuj zagięty fragment włącznika do arkusza. Możesz to zrobić używając taśmy klejącej, kleju lub zszywacza biurowego.
Krok 9
Wykonaj igłą dwa otwory. Jeden w przylegającej do arkusza części włącznika, a drugi w arkuszu (w miejscu, które zasłonięte będzie włącznikiem).
Krok 10
Przez każdy otwór przeciągnij po jednym druciku.
Krok 11
Przyklej baterię do arkusza w części, która zasłonięta będzie włącznikiem, w taki sposób, aby stale stykała się odpowiednim biegunem z jednym z drucików.
Krok 12
Drugi drucik przymocuj do włącznika, tak aby po jego naciśnięciu, drucik dotykał baterii.
Krok 13
Naciśnij włącznik i sprawdź czy wszystko działa.
Gratulacje! Twój gwiazdozbiór jest gotowy!
Aleksandra Kowalska
0 komentarzy