Data czternastego marca zapisana w amerykańskim formacie 3.14 kojarzy się z liczbą π, dlatego właśnie tego dnia obchodzony jest dzień liczby π. Z tej okazji przyjrzymy się dzisiaj bliżej jednej z najsłynniejszych liczb i spróbujemy wyznaczyć jej wartość za pomocą… wykałaczek.
LICZBA PI
Jeśli dokonamy dzielenia długości obwodu koła (lub okręgu) i długości jego średnicy, to w wyniku otrzymamy jedną z najsłynniejszych stałych matematycznych- liczbę π. Nie ma znaczenia, czy rozważać będziemy małe, czy duże koła- wynik takiego dzielenia zawsze da tę samą liczbę.
π to liczba niewymierna, co oznacza, że posiada nieskończone nieokresowe rozwinięcie dziesiętne. Mówiąc językiem mniej naukowym: chcąc określić dokładnie wartość liczby π, należałoby podać nieskończenie wiele cyfr po przecinku. Dlatego w praktyce najczęściej korzysta się z przybliżonej wartości 3,14. Czasem, wykonując precyzyjniejsze obliczenia, przyjmuje się, że π wynosi 3,14159.
Ludzie od starożytności starali się wyznaczyć przybliżoną wartość liczby π. Na początku przyjmowano, że π jest równe 3. Z biegiem czasu wyznaczano coraz lepsze przybliżenia. Rekordzistą w „ręcznym” obliczaniu kolejnych wartości po przecinku liczby π jest William Shanks. W 1874 roku podał liczbę π z 707 miejscami po przecinku. Obliczenia zajęły mu 15 lat. Niestety, okazało się, że 180 ostatnich cyfr wyznaczył błędnie.
Dziś, oczywiście, nikt takich obliczeń nie wykonuje na kartce. W 2020 roku za pomocą komputera wyznaczona 50 bilionów (!) miejsc po przecinku liczby π. Obliczenia trwały 303 dni. Ty również możesz spróbować wyznaczyć wartość liczby π. Nie będziesz do tego celu potrzebował komputera. Wystarczy Ci wykałaczka!
PI UKRYTE W GRZE HAZARDOWEJ
W XVIII wieku popularnością cieszyła się pewna gra hazardowa. Polegała na rzucaniu igły na planszę z narysowanymi równoległymi liniami. Osoby biorące udział w grze zakładały się, czy igła po rzucie będzie przecinała którąś z linii.
Obserwując przebieg gry, można było zauważyć, że jeśli odległość między liniami jest równa długości igły, to szansa na to, że igła będzie przecinać linię jest większa niż szansa na to, że igła nie będzie przecinać linii. Tematem tym zainteresował się francuski matematyki Georges Buffon. Obliczył on, że prawdopodobieństwo, że igła rzucona losowo na planszę będzie przecinać którąś z linii wynosi 2/π. Matematyka potrafi zaskakiwać- w sposób niespodziewany liczba π, kojarząca się raczej z geometrią i okręgami, pojawiła się w analizie szans na wygraną w grze hazardowej. Metoda wyznaczania liczby π, którą za chwilę poznasz, nazywa się właśnie metodą Buffona.
WYZNACZ SOBIE LICZBĘ PI
Przygotuj:
- Kartkę rozmiaru A3
- Linijkę
- Ołówek/ pisak
- 20 jednakowych patyczków np. wykałaczek, zapałek, patyczków higienicznych
- Potrzebna będzie również kartka do zapisywania wyników, możesz skorzystać z przygotowanej tabeli
KROK 1
Zmierz długość patyczka.
KROK 2
Narysuj na kartce równoległe linie w odstępach równych długości patyczka.
KROK 3
Rzuć w sposób losowy wykałaczki na kartkę.
Policz, ile z rzuconych patyczków przecina którąkolwiek z linii.
Zapisz wynik.
KROK 4
Powtórz czynności opisane w kroku 3. Im więcej powtórzeń wykonasz, tym bliższy prawdziwej wartości będzie Twój końcowy wynik. Proponuję, abyś wykonał minimum 10 powtórzeń (czyli w sumie 200 rzutów).
KROK 5
Policz ile wykonałeś w sumie rzutów oraz ile razy wykałaczka po rzucie przecinała linię.
KROK 6
Wyznacz przybliżoną wartość liczby π korzystając z następującego wzoru:
Wykonałam 400 rzutów, co pozwoliło mi na oszacowanie liczby π jako 3,09. Jest to wynik całkiem bliski prawdziwego przybliżenia liczby π do dwóch miejsc dziesiętnych, czyli 3,14. Postanowiłam sprawdzić, na ile uzyskana wartość będzie bliższa prawdy, gdy przeprowadzę więcej prób.
Zrealizowałam w sumie 1000 rzutów i, ku mojej satysfakcji, otrzymany rezultat wynosił w zaokrągleniu 3,14. Aby uzyskany wynik był zgodny z kolejnymi cyframi przybliżenia dziesiętnego liczby π, należałoby wykonać kolejne próby.
PI JAK PIZZA
Na zakończenie zostawiam żarcik matematyczny związany z liczbą π:
Aleksandra Kowalska
0 komentarzy