Korzystając z pięknej pogody wybrałam się na spacer. Spojrzałam w niebo i zauważyłam mnóstwo białych obłoczków nad głową. Zaczęłam się zastanawiać, z czego zrobione są chmury? Skąd wzięły się tak wysoko? Czy da się stworzyć chmurę w domu?
POWSTAWANIE CHMUR
Chmury składają się z wody, a ściślej mówiąc z milionów maleńkich kropelek wody, utrzymujących się kilka kilometrów nad ziemią. Woda może występować w trzech stanach skupienia:
- w stanie stałym pod postacią lodu,
- w stanie ciekłym pod postacią wody,
- w stanie gazowym pod postacią pary wodnej. Pary wodnej nie da się zobaczyć, gdyż jest to niewidoczny gaz.
Woda nieustannie paruje z powierzchni Ziemi, to znaczy, że zamienia się w parę wodną i staje się składnikiem powietrza. Z tego powodu np. kałuże wysychają, a rozwieszone mokre pranie staje się suche. Dzięki temu powietrze przy powierzchni Ziemi jest bogate w parę wodną.
Gdy świeci Słońce, powierzchnia Ziemi oraz warstwa powietrza przy Ziemi nagrzewają się. Im wyżej znajduje się powietrze nad Ziemią, tym jest zimniejsze. Gęstość powietrza zależy od jego temperatury. Ciepłe powietrze ma małą gęstość, a zimne dużą. Z powodu różnicy gęstości, ciepłe powietrze zaczyna się unosić, a zimne opadać. Podczas wznoszenia, ciepłe wilgotne powietrze coraz bardziej się ochładza. Na pewnej wysokości to powietrze ma tak niską temperaturę, że para wodna zaczyna się skraplać, czyli zamieniać z powrotem w ciekłą wodę w postaci maleńkich kropelek.
Aby chmura mogła powstać, potrzebne są tak zwane jądra kondensacji, czyli cząstki, na których para wodna będzie mogła się skroplić. Funkcję jąder kondensacji pełnią cząsteczki kurzu, pyłki i zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu.
CHMURA W SŁOIKU
Skoro już wiemy, z czego i jak powstają chmury, możemy się zabrać za „wyhodowanie” własnej chmurki.
Przygotuj:
- słoik z zakrętką
- zapałki
- kostki lodu
- wrzącą wodę
UWAGA!
Wrzątek i ogień są niebezpieczne! Poproś kogoś dorosłego o pomoc w doświadczeniu!
Krok 1
Nalej wrzącą wodę do słoika mniej więcej do połowy wysokości.
Krok 2
Połóż na odwróconej zakrętce kilka kostek lodu.
Krok 3
Zapal zapałkę.
Krok 4
Zdmuchnij zapałkę i szybko wrzuć do słoika z wodą. Od razu nałóż przygotowaną zakrętkę na słoik.
Istotne jest, aby ten krok wykonać szybko. Chodzi o to, aby zamknąć w słoiku trochę dymu z gasnącej zapałki. Cząsteczki tego dymu będą stanowić jądra kondensacji.
Krok 5
Podziwiaj swoją własną chmurę.
CHMURY NA INNYCH PLANETACH
W Układzie Słonecznym każda planeta, która posiada atmosferę, posiada również chmury. Jednak to, z czego składają się te chmury, zależy od składu konkretnej atmosfery.
Źródło zdjęć planet: NASA
Aleksandra Kowalska
0 komentarzy