Na całym niebie wyróżniamy 88 gwiazdozbiorów. Wielu z nas chciało by się nauczyć rozpoznawać je na nocnym niebie oraz zapamiętać ich wzajemne położenia. Jest na to dobry sposób. Warto zaprosić do współpracy swoje dzieci lub po prostu podpowiedzieć najmłodszym, jak fajnie nauczyć się gwiazdozbiorów. Stworzymy mapę nieba z zabawek!
Co potrzebujemy:
- Listę z nazwami 88 gwiazdozbiorów (plik do pobrania — PDF).
- Zabawek, które nawiązują do nazw gwiazdozbiorów. Najlepiej by nie były za duże.
- Mapę nieba im większa tym lepsza.
Co robimy:
- Drukujemy nazwy gwiazdozbiorów.
- Szukamy wśród zabawek postaci z listy lub coś co symbolizuje nazwy gwiazdozbiorów np.: figurkę żyrafy, psa, kompas, Herkulesa itp. Nie muszą być wszystkie. Ale czym więcej tym lepiej. Uwaga: Lepiej nie używać ostrej strzały czy rylca. To mają być bezpieczne zabawki.
- Rozkładamy mapę nieba i szukamy nazw gwiazdozbiorów, które możemy przedstawić za pomocą zabawki. Na miejscu gwiazdozbioru kładziemy zabawę, aż wszystkie znajdą się na mapie.
- Teraz sprawdzamy, która zabawka leży obok której. Warto przypomnieć sobie fragment z mitologii greckiej.
Np. Dawno, dawno temu w Etiopii żył król Cefeusz z królową Kasjopeą i mieli piękną córkę Andromedę. Kasiopea przechwalała się, że jest piękniejsza od nimf, co nie spodobało się Posejdonowi. On więc nasłał na Etiopie potwora Morskiego Ketosa ( dziś nazwanego Wielorybem). By go przebłagać, król podarował mu swoją córkę. Jednak Ketos jej nie dosięgnął, gdyż uratował ją Perseusz i odlecieli na Pegazie. I dlatego te gwiazdozbiory są obok siebie na niebie. Ale co tam robi Baran?…
- Można też ułożyć mapę nieba z zabawek bez podłożonej mapy, tak by odtworzyć ich położenie na niebie.
- Zachęcam najmłodszych do zabawy swoimi zabawkami, przecież gwiazdozbiory czekają na nowe historię.
- W pogodną gwiaździstą noc, poszukajmy gwiazdozbiorów na niebie. Sprawdzamy, czy pluszowy miś leży obok figurki żyrafy.
Justyna Put
0 komentarzy