Często na nocnym niebie widzimy piękny Księżyc. Jest to nasz najbliższy sąsiad w kosmosie. Razem z Ziemią tworzy on układ dwóch ciał, które wzajemnie się okrążają. W domowy sposób można zbudować własny model tych dwóch obiektów. Ćwiczenie jest przygotowane z dużym przybliżeniem, gdyż w kosmosie mamy dodatkowe ciała niebieskie, które wpływają na wzajemną równowagę. Ale myślę, że sam efekt jest wart dobrej zabawy.
Potrzebujesz:
- plasteliny 8 całych kolorów
- patyczka od szaszłyka
- sznurka
Co robisz:
Z szarego paska plasteliny tworzysz kulkę. Możesz patyczkiem od szaszłyka wykonać małe wgłębienia, tak by wyglądały jak kratery na Księżycu.
Z siedmiu całych kolorów plasteliny lepisz kulę, tak by przypominała planetę Ziemię.
Nabijasz obie kulki na końce patyczka od szaszłyka.
Mocujesz sznurek do patyczka między kulkami.
Szukasz punktu równowagi dwóch kulek, przesuwając położenie wiązania sznurka na patyczku. Układ jest wtedy w równowadze, gdy obie kulki są na tej samej wysokości względem podłogi. To dobra zabawa.
Trzymając za koniec sznurka wprowadź układ w ruch obrotowy.
Obserwuj reakcję kulki Ziemi i Księżyca oraz wyciągnij wnioski.
Miłej zabawy 🙂
Wiadomo, że Ziemia jest większa i cięższa od Księżyca. Między kulkami punkt równowagi nie wypadł więc na środku patyczka, ale bliżej większej kulki. Wprawiony model w ruch obrotowy, pokazuje, że większa kulka zatacza małe kółka, a mała kulka zatacza duże koło.
Uwagi:
- Tak naprawdę środek ciężkości między Ziemią a Księżycem wypada pod powierzchnią Ziemi (ok. 4700 km licząc od środka Ziemi), więc w większej kulce.
- Zastanów się co należało by zrobić, by w wykonanym przez Ciebie układzie tak było?
Justyna Put
0 komentarzy