Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki, więc warto przygotować się na to święto. Oprócz gorących uścisków i serdecznych życzeń i podziękowań, powinniśmy mieć w zanadrzu podarunek od serca. Chociaż nasze kochane Mamy wcale nie oczekują od nas prezentów, na pewno ogromną radość sprawi im upominek wykonany własnoręcznie przez latorośl. Dziś pokażę Ci jak łatwo i tanio zrobić bombę do kąpieli zwaną również musującą kulą do kąpieli. Taki prezent zamieni zwykłą domową wannę w luksusowe spa i pomoże Mamie ukoić zszargane przez nas nerwy.
Przygotuj:
- 80 g sody oczyszczonej (1 standardowe opakowanie)
- 40 g kwasu (kwasku) cytrynowego (2 standardowe opakowania)
- 2 łyżki oliwy z oliwek/ oleju/ oleju kokosowego/ oliwki do ciała
- Foremkę- może to być foremka do ciastek, foremka do lodu, foremka do piaskownicy lub nawet (jak w moim przypadku) pudełeczko po jogurcie
- Miskę
- Łyżkę
- Łyżeczkę
- Talerz
- Do wykonania ulepszonej wersji możesz zastosować również: przyjemnie pachnące przyprawy (np. cynamon, cukier waniliowy), olejki zapachowe (np. lawendowy), barwniki, drobinki brokatu
Składniki potrzebne do wykonania podstawowej wersji najprawdopodobniej posiadasz w domu- przeszukaj szafki w kuchni. Jeśli jednak czegoś brakuje, bez problemu zaopatrzysz się w każdym sklepie spożywczym. Podana ilość sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego kosztuje w sumie około 3 zł, więc nie powinno to nadszarpnąć Twojego budżetu.
KROK 1
Gdy zgromadzisz wszystkie potrzebne materiały, możesz zabierać się do pracy. Na początku upewnij się, że miska i łyżki, których będziesz używał są SUCHE. Następnie wsyp do miski sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy. Wymieszaj łyżką podane składniki.
KROK 2
Odmierz dwie łyżki oliwy/ oleju/ oliwki i wlej do miski. Jeśli zamierzasz wykonać ulepszoną wersję bomby kąpielowej, umieść dodatkowe składniki w misce- np. łyżeczkę cukru waniliowego, kilka kropel olejku zapachowego, kilka kropel barwnika (nie radzę przesadzać z barwnikiem, zwłaszcza jeśli to barwnik spożywczy- może zabarwić wannę lub skórę w trudny do usunięcia sposób). Wstępnie wymieszaj wszystkie składniki łyżką.
KROK 3
Następnie mieszaj i ugniataj zawartość miski ręką, aż do uzyskania jednolitej struktury. Masa powinna mieć konsystencję mokrego piasku.
KROK 4
Wsyp masę do foremki i bardzo mocno ją ugnieć- możesz sobie pomóc łyżeczką.
KROK 5
Odwróć foremkę i wyjmij na talerz ukształtowaną masę- tak jakbyś robił „babkę z piasku”.
KROK 6
Bardzo delikatnie (!) chwyć bombę w dłonie. Jeśli mimo dużej ostrożności bomba się rozpada, wróć do kroku 4 i porządnie ugnieć masę w foremce.
KROK 7
Odłóż bombę w suche miejsce na kilka godzin, by stwardniała.
KROK 8
Bomba jest gotowa. Jeśli nie zamierzasz jej od razu wykorzystać, odłóż ją w suche miejsce, z dala od źródeł ciepła. Najlepiej, jeśli będziesz ją przechowywał bez dostępu do powietrza (i zawartej w nim pary wodnej) np. w woreczku strunowym, szczelnym pojemniku plastikowym, zamkniętym słoiku.
KROK 9
Wykonaj ozdobne opakowanie na bombę kąpielową i wręcz ją Mamie.
KROK 10
Czas na kąpiel! 🙂
Bomba wrzucona do wody natychmiast się rozpuszcza przy okazji pieniąc się i buzując. Bombowa kąpiel to przyjemność dla duszy i ciała. Pomaga się odprężyć i zregenerować siły. Składniki wykorzystane do przygotowania musującej kuli pielęgnują skórę pozytywnie wpływając na jej kondycję. Soda oczyszczona zmiękcza skórę i łagodzi zmiany, takie jak wysypki i podrażnienia. Kwasek cytrynowy zmniejsza szorstkość skóry i złuszcza zrogowaciały naskórek. Oliwa nawilża i wygładza skórę. Jeśli dodatkowo użyłeś składnika zapachowego, to w łazience roznosi się przyjemna woń wzmacniająca relaksujące właściwości kąpieli. Myślę, że prezent w postaci samodzielnie wykonanej bomby kąpielowej ucieszy każdą Mamę.
Proces przygotowania bomby możesz zobaczyć na poniższym filmiku.
TROCHĘ WIEDZY
Być może ciekawi Cię, dlaczego po włożeniu do wody bomba kąpielowa zaczyna buzować. Jest to efekt reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy kwasem cytrynowym i sodą oczyszczoną. Czym jest reakcja chemiczna tłumaczyłam w tym wpisie https://wdomu.moa.edu.pl/chemiczna-pompka-do-balonow/ , dotyczącym bardzo podobnej reakcji kwasu octowego i sody oczyszczonej. W wyniku tamtej reakcji również powstawało dużo piany i utworzyły się nowe związki chemiczne: octan sodu, woda i dwutlenek węgla. Rezultatem dzisiejszej reakcji są podobne związki: cytrynian sodu, woda i dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla to gaz, i to właśnie wydzielanie tego gazu powoduje musowanie.
Mimo ewidentnych podobieństw tych dwóch reakcji, występuje między nimi znacząca różnica. Reakcja chemiczna, której dotyczył wspomniany wpis zachodziła natychmiast po zetknięciu octu i sody oczyszczonej. Natomiast po wymieszaniu kwasu cytrynowego i sody nie wydarzyło się nic- otrzymaliśmy po prostu dwa zmieszane proszki, między którymi nie doszło do żadnej reakcji. I bardzo dobrze, w końcu o to nam chodziło, aby bomba zaczęła buzować dopiero w wannie. Zgodnie z oczekiwaniami, po umieszczeniu tej mieszaniny proszków w wodzie, można było zaobserwować reakcję. Dzieje się tak, dlatego że to dopiero wodny roztwór kwasu cytrynowego wchodzi w reakcję z sodą oczyszczoną. Oznacza to, że kwas cytrynowy musi być rozpuszczony w wodzie, aby zaszła reakcja. Gdybyśmy najpierw rozpuścili kwas cytrynowy w wodzie, a następnie połączyli z sodą oczyszczoną, mielibyśmy do czynienia z natychmiastową reakcją chemiczną, podobnie jak w przypadku octu i sody oczyszczonej. Zwróć uwagę, że ocet to tak naprawdę wodny roztwór kwasu octowego o stężeniu 10%.
To wyjaśnia, dlaczego bombę należy przechowywać w suchym miejscu, a najlepiej bez dostępu do powietrza. W powietrzu znajduje się wilgoć, która może rozpuścić część kwasu cytrynowego i spowodować, że zacznie on reagować z sodą oczyszczoną. W wyniku tego bomba może w powolnym procesie (trwającym np. kilka dni) „wymusować” się i rozpaść zanim w ogóle wrzucimy ją do wanny.
Na naszą bombę czeka jeszcze jedno niebezpieczeństwo. Nie należy jej przechowywać w pobliżu źródeł ciepła. Soda oczyszczona rozkłada się w wysokiej temperaturze wydzielając dwutlenek węgla i wodę. A jak już wiesz, woda nawet w niewielkich ilościach może zniszczyć bombę.
Podsumowując, to woda wywołuje reakcję między kwasem cytrynowym i sodą oczyszczoną. Z tego powodu bomba kąpielowa pieni się natychmiast po kontakcie z wodą w wannie. Z tego powodu może też dojść do zniszczenia bomby przechowywanej w zbyt wilgotnych lub gorących warunkach. W związku z tym proponuję jak najszybciej wykorzystać wykonaną musującą kulę (lub inny kształt), by nie było konieczności długiego jej przechowywania.
Powodzenia!
Aleksandra Kowalska
0 komentarzy