To technika wykonywania filmów, mająca na celu ukazanie powolnych procesów w sposób ułatwiający ich dostrzeżenie przez człowieka. Polega ona na wykonywaniu zdjęć (pojedynczych klatek filmu) w odstępach czasu (od kilku sekund do nawet godzin), a następnie prezentacji ich w postaci filmu. W czasie tworzenia takiego nagrania kamera znajduje się w jednym miejscu lub wykonuje niewielki ruch.
Przebywając w domu i korzystając z telefonu komórkowego można samemu wykonać tego typu film. Należy sprawdzić, czy oprogramowanie do aparatu fotograficznego posiada funkcję robienia wielu zdjęć z przedziałem czasowym. Jeśli nie, możemy się posłużyć jedną z wielu aplikacji dostępnych na poszczególne platformy (np. Open Camera na Android). W tym miejscu pragnę zaznaczyć, że część aplikacji pozwala uzyskać od razu gotowy film. Chciałbym jednak Was zachęcić do wykonania serii zdjęć i samodzielnego złożenia filmu. Niesie ze sobą to kilka zalet. Największą z nich jest pełne wykorzystanie rozdzielczości aparatu (zazwyczaj większej niż FullHD a nawet 4K). Posiadając taki materiał możemy np. wykonać kadrowanie lub cyfrową stabilizację. Wadą takiego postępowania jest konieczność poświęcenia dodatkowego czasu na przygotowanie filmu.
Zamocuj stabilnie telefon komórkowy, możesz do tego użyć np. taśmy malarskiej (UWAGA. telefon może się nagrzewać, szczególnie jeśli będzie w wystawiony na promienie słoneczne. Wzrost temperatury może spowodować, że klej będzie mniej wytrzymały. Zadbaj o to, aby telefon nie upadł i nie zniszczył się).
Przydatną funkcją oprogramowania do obsługi aparatu w telefonie jest blokady ostrości, ekspozycji oraz balansu bieli. Sprawi to, że w momencie zmiany warunków oświetleniowych automatyka aparatu nie wykona zdjęć różniących się od poprzednich np. nasyceniem barw (zbyt duża różnica kolejnych zdjęć powoduje nieprzyjemne migotanie filmu). Odszukaj ją i przetestuj.
Poniżej widzicie dwa zdjęcia wykonane zaraz po sobie, z różnym balansem bieli.
Kolejnym ważnym elementem jest dobór interwału, czyli czasu jaki mija pomiędzy kolejnymi zdjęciami. Jego długość będzie zależała od dynamiki fotografowanego zjawiska oraz efektu jaki pragniemy osiągnąć.
Pozostało nam wykonać parę próbnych ekspozycji. (Mam nadzieję że nie zapominaliście naładować baterii). Uruchamiamy wykonanie zaplanowanej serii zdjęć. Od tego momentu nie dotykamy telefonu komórkowego aż program zakończy zaplanowane zadanie.
Jak w prosty sposób złożyć zdjęcia w film możecie przeczytać w ćwiczeniu.
Aby uzyskać film z prędkością 25 klatek na sekundę należy ustawić w programie „zdjęcia” interwał 0,04s.
Poniżej zamieszczam dwa filmiki wykonane na potrzeby tego ćwiczenia.
Oczywiście nagrania tego typu mogą prezentować nie tylko zjawiska meteorologiczne. Przeszukując Internet możemy natrafić na filmy prezentujące wzrost roślin, ruchy gwiazd, budowę budynków… itd.
W temacie filmów poklatkowych możecie się także spotkać ze słowem hyperlapse. Podstawowa różnica w stosunku do timelapsa polega na ruchu kamery, jest on znacznie większy. Wykonanie takiego filmu wymaga dużo więcej pracy. Zmieniając miejsce wykonywania kolejnych zdjęć trzeba zadbać o odpowiednie kadrowanie. Zazwyczaj w momencie montażu filmu konieczne jest wykonanie stabilizacji obrazu.
Poniżej przykładowy film.
Łukasz Maślaniec
0 komentarzy