Jedenaście lat temu powstała bajka, w której można było usłyszeć, że cebula ma warstwy i 0gry mają warstwy. Tą wypowiedz można rozszerzyć. Większość dużych ciał niebieskich ma warstwy. Poczynając od masywnych gwiazd, a kończąc na dużych księżycach. Tak też jest z naszą planetą. Geolodzy przy użyciu fal sejsmicznych wyróżnili pięć warstw geologicznych Ziemi. Tym razem spróbujemy sami wykonać przybliżony model wnętrza Ziemi.
Co potrzebujemy:
- plastelinę z różnymi kolorami
- papier i linijkę.
Co robimy:
Wybieramy pięć kolorów plasteliny, tak by pasowały do kolorów warstw Ziemi. Np. biały, żółty, pomarańczowy, czerwony i brązowy.
Zaczynamy od białej plasteliny, z niej urywamy kawałek i formujemy kulkę na papierze.
Następnie bierzemy kolor żółty plasteliny i oklejamy równomiernie białą kulkę.
Podobnie robimy z kolejnymi kolorami, pomarańczowym, czerwonym i na końcu z brązowym.
Teraz mamy brązową kulkę, w której warstwowo schowane są cztery kolory.
Kolejno możemy nałożyć cienką warstwę zielonego i niebieskiego na brązowy kolor. Rzeźbimy kontynenty i oceany.
Warto również uformować cienkie chmury. Dostaliśmy model kuli ziemskiej.
Teraz linijką przecinamy kulkę na pół np. wzdłuż równika ziemskiego. Zobaczmy co mamy w środku!?
Podobnie możemy wykonać Księżyc czy inny obiekt astronomiczny.
Otrzymane modele Ziemi i Księżyca można wykorzystać do propozycji 8 „Ziemia i Księżyc”, pamiętając, że Ziemia jest większa od Księżyca.
Uwaga: Podany model jest zrobiony z dużym przybliżeniem, nie zachowane są rzeczywiste grubości warstw ziemskich i księżycowych. Jednak, dla młodego odkrywcy jest to fantastyczny sposób by dostrzec strukturę wewnętrzną Ziemi lub innych obiektów. Dla bardziej dociekliwych, zachęcam do spróbowania wykonania modelu z zachowaniem proporcji grubości poszczególnych warstw. Warto również zauważyć, że poszczególne warstwy przechodzą gładko jedna w drugą. Co trudno uzyskać domowym sposobem.
Justyna Put
0 komentarzy