Gdzie ja właściwie jestem? Wiemy już, że precyzyjna odpowiedź na to pytanie sprowadza się do wyznaczenia współrzędnych geograficznych, które precyzyjnie określają położenie obserwatora na kuli ziemskiej. Umiemy już wyznaczyć wartość szerokości geograficznej kolej na długość.
Tym razem zaplanujemy obserwacje dzienne. Długość geograficzną wyznaczymy na podstawie dokładnego czasu przejścia Słońca przez południk niebieski, czyli chwili, kiedy Słońce znajduje się dokładnie nad kardynalnym punktem „S”. Potrzebna pędzie jak zwykle cierpliwość i pogoda oraz dokładny zegarek i kompas.
Ciekawostka: czy wiesz, że nazwa długość i szerokość wzięła się od kształtu morza śródziemnego. Starożytni żeglarze wiedzieli, je jest większe w kierunku wschód-zachód i dlatego nazwali ten wymiar długością. Krótszy wymiar północ-południe nazwali szerokością i tak już zostało.
Kierunek południa wyznaczymy przy pomocy kompasu. Niby to proste, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.
Aby kompas precyzyjnie wskazywał kierunek ziemskiego pola magnetycznego, nie może go zakłócać obecność elementów metalowych i pól magnetycznych generowanych przez urządzenia elektryczne (np. telefon komórkowy w Twojej kieszeni). Sprawdź poprzez obracanie kompasu oraz przesuwanie czy igła utrzymuje ten sam kierunek.
Kompas wskazuje kierunek na biegun magnetyczny a nie na biegun geograficzny. Ściśle mówiąc północna strzałka kompasu (zwykle czerwona) wskazuje południowy biegun magnetyczny Ziemi, leżący geograficznie na półkuli północnej. Gdyby południowy biegun magnetyczny leżał dokładnie na północnym biegunie geograficznym sprawa byłaby prosta. Niestety biegun magnetyczny nie dość, że jest nieco przesunięty to jeszcze porusza się zmieniając swoje położenie.
Zobacz też animację:
Konieczna poprawka na wskazania kompasu nazywa się deklinacja magnetyczna.
Deklinacja magnetyczna to kąt pomiędzy rzeczywistym kierunkiem N na wskazaniami kompasu magnetycznego. Deklinacja jest zmienna w czasie. Jej wartość podają mapy nawigacyjne.
Wartość deklinacji jest dodatnia lub ujemna.
- Dodatnia (E) jest wtedy, gdy południk magnetyczny jest odchylony od południka rzeczywistego w prawo, na wschód.
- Ujemna (W) wartość deklinacji jest wtedy, gdy południk magnetyczny jest odchylony od południka rzeczywistego w lewo, na zachód.
Wartość dla Polski możesz sprawdzić na mapce: https://www.magnetic-declination.com
Jak widać dla Niepołomic wynosi ona E, 5o 44’ czyli północny biegun geograficzny leży około 6o w lewo od wskazań kompasu. Podobnie prawdziwy geograficzny kierunek południa leży o 6o na lewo od wskazań południowej strzałki kompasu.
Obserwacje będą polegać na wyznaczeniu dokładnej godziny, gdy cień pionowych przedmiotów układa się wzdłuż rzeczywistej linii południe-północ (S‑N).
Przyda się teraz doświadczenie z aktywności nr 6, 20 i 64 albo konstrukcja gnomonu z aktywności 53.
Na ziemi narysuj linię (S‑N) uwzględniając poprawkę na deklinację magnetyczną. Jeśli twój kompas nie ma odpowiedniej podziałki to potrzebne 6‑cio stopniowe odchylenie wyznacz kątomierzem. tak, by cień wybranego przedmiotu (np. gnomona) pokrył się z linią.
Wyznacz według dokładnego zegarka o której godzinie cień gnomona pokryje się z linią. Nie będzie to godzina 12:00 czasu letniego!
Zegarki w naszej trefie czasowej zsynchronizowane są czasem południka 30oE i im dalej od tego południka się znajdziemy, tym większe będzie odstępstwo od godziny 12:00. Różnica czasu rośnie bowiem o 4 minuty na każdy jeden stopień różnicy długości geograficznej.
I jeszcze ostatnia poprawka. Otóż nasze Słońce przemieszcza się po niebie nieregularnie. Dlatego o godzinie 12:00 czasu urzędowego na południku naszej strefy nie góruje wcale prawdziwe słońce lecz tak zwane „Słońce średnie” czyli umowny punkt niewidoczny na niebie. Odchylenie Słońca prawdziwego od średniego nazywa się „równanie czasu” a jego wartość można odczytać na poziomej osi wykresu.
Jak widać 1 czerwca równanie czasu R wynosi +2minuty. A jeśli obserwacje przeprowadzisz 18 czerwca to poprawka ta będzie wynosić 0. Podobnie postąpił Robinson Cruzoe, który nie dysponując wykresem równania czasu odczekał z pomiarami do 24 grudnia, gdyż pamiętał, że w Wigilie również równanie czasu wynosi 0.
Zatem jeś wyznaczony czas przejścia Słońca przez południk wynosi T, to długość geograficzna miejsca obserwacji λ= 30 + (R +T‑12h 00m)/4
Na przykład: jeśli wyznaczymy, że T = 12h 30m dnia 1 czerwca to R = 2min, a λ = 30 — (2m+12h 30m ‑12h 00m)/4= 30 — 32m/4 = 30–8 = 22
Wyrażenie w nawiasie jest różnicą czasów i powinno być obliczone w minutach. Dzielenie przez 4 stopnie na minutę zamienia jednostkę, więc uzyskany wynik podany jest w stopniach.
W komentarzu pochwal się wynikami swoich obserwacji.
Waldemar Ogłoza
0 komentarzy