Tym razem zamiast nocnego zegara czasu gwiazdowego (propozycja 45) zbudujemy dzienny zegar słoneczny. Pogoda niestety nadal konieczna!
Zegar słoneczny, to jeden z najprostszych przyrządów astronomicznych, i choć nie posługujemy się nim na co dzień, do mierzenia czasu, to zegar taki spełnia rolę ciekawostki popularnonaukowej.
Zegar namalujemy na płaskiej powierzchni, na którą mogą swobodnie padać promienie słoneczne o różnych porach dnia.
Krok 1
Wyznaczamy kierunek N‑S
Jak wiesz z innych aktywności na tej stronie, wyznaczenie kierunku N‑S można zrealizować na kilka sposobów:
Patrz aktywności:
20
64
69
Proponujemy wybrać metodę cienia. Potrzebny będzie sznurek z zawieszonym na nim ciężarkiem. O godzinie 12: 40 według dokładnego zegara należy tak trzymać sznurek, aby ciężarek lekko opierał się o podłoże.
Dlaczego w czerwcu południe słoneczne wypada o 12:40 czasu letniego sprawdź w aktywności 81.
Napięty sznurek wyznacza kierunek pionu, a my zaznaczamy linię cienia sznurka na ziemi.
Krok 2
Rysujemy elipsę .
Zaznaczamy na ziemi środek elipsy w miejscu, gdzie pion dotykał podłoża. Przedłużamy linię wyznaczoną przez cień w kierunku na południe i na północ, powinny one sięgać po około 115 cm od środka, to mała oś elipsy.
Przez środek prowadzimy oś wielką, czyli linię prostopadłą do małej osi w kierunku na wschód i zachód na odległość a = 150 cm.
Na wielkiej osi zaznaczamy dwa ogniska w odległości c = 96.4 cm od środka. W tych punktach zamocujemy końce sznurka o długości 3m.
Podobnie jak przy rysowaniu orbity komety (aktywność 72) kreślimy elipsę prowadząc kredę tak, by sznurek był zawsze napięty.
Inna metoda polega na tym, aby zamiast sznurka o długości osi wielkiej (2a = 3m) zamocowanego na końcach, zawiązać pętlę o długości 2a+2c (u nas to będzie 494 cm) i swobodnie zarzucić ją tak, aby obejmowała ogniska.
Końce małej osi oznaczamy kierunkami N i S a końce wielkiej osi W i E odpowiednio ze stronami świata.
Krok 3
Zaznaczamy godziny na cyferblacie zegara.
Położenie znaczków oznaczających pełne godziny można określić, odmierzając kolejno ich odległości od punktów: S W N E tak, jak na poniższym schemacie i zdjęciu.
Krok 4
Miejsce wskazówki.
Nasz zegar nie ma zamocowanej na stałe żadnej wskazówki rzucającej cień. Wskazówką możesz być Ty sam, stojąc w odpowiednim miejscu. Twój cień wskaże Ci aktualny czas (wg czasu letniego). Gdzie należy, zatem stanąć? To zależy od miesiąca. Miejsca te wyznaczysz rysując kreski prostopadłe do małej osi na lewo i prawo w odpowiednich odległościach od środka elipsy (takich, jak na schemacie). Pola należy oznaczyć nazwami lub numerami miesięcy.
No i gotowe, wystarczy poczekać na Słońce.
Dla większej precyzji zamiast człowieka, można wykorzystać prosty pręt. Należy go ustawić pionowo w polu danego miesiąca, na środku, gdy mamy połowę miesiąca. Jeśli miesiąc się właśnie rozpoczął lub ma się ku końcowi to ustaw pręt bliżej odpowiedniej granicy.
Jeśli uda Ci się ustalić, która jest godzina, przy pomocy zegara słonecznego własnej roboty, to pochwal się tym w komentarzach!
Miłej zegarowej zabawy!
Schemat zegara wygenerowano za pomocą kalkulatora na stronie internetowej: http://solarschoolhouse.org/sundial/
Wioletta Ogłoza
0 komentarzy